Пазете се: Тровят ни с тази храна, всички я купуваме
Имахме случай на натравяне с кренвиршка, в която бяха започнали процеси по разваляне, които бяха видими още при първа хапка, коментира д-р Андрей Велчев
Собственици на заведения и магазини ни тровят със стари закуски. За да не изхвърлят непродадените стоки от предния ден, те често ги претоплят и се опитват да ги пробутат на следващия ден, рекламирайки ги като пресни и току-що направени.
Често обаче в тях са започнали процеси, които могат да създадат проблем на човека, който ги консумира.
„Имахме случай на натравяне с кренвиршка, в която бяха започнали процеси по разваляне, които бяха видими още при първа хапка.
Тук проблемът е, че такъв тип обекти рядко попадат под удара на проверките на РЗИ и БАБХ, защото те проверяват входящата документация на колбасите и самото тесто, а не самата продукция“, заявява пред „Телеграф“ д-р Андрей Велчев – председател на Сдружението за достъпна и качествена храна, и добави, че един от случаите е от Дупница, където ОДБХ-Кюстендил не е дал предписания, а директно е издал актове, защото това засяга здравето на хората.
Оказва се, че може да се причини натравяне, наподобяващо на такова с гъби, ако в пицата или закуската освен колбас има и някакъв сос, гарниран с гъби. „Може да има симптоми на натравяне с гъби, но те не са същите.
При комбинацията между лютеница, кисели краставици и гъби протичат процеси, които могат да доведат до реакции, които не всеки организъм може да приеме“, коментира той и добавя, че ако пакетирана закуска е била запотена, не е желателно да я ядем, тъй като започва да мухлясва.
Председателят коментира, че за него е лош знак изчезването на практиката непродадените стоки към края на работния ден да не се пускат с отстъпка от редовната цена, което води до това да няма застояли и стари храни, които да се пробутват на следващия ден като пресни.
Проверки
При проверка на по-реномирани хотели с ол инклузив зона сме се натъквали на това да видим сирене и кашкавал, изложени до диня и пъпеши, които се предлагат като десерти, споделя той.
„Далеч по-притеснително обаче е как се съхраняват, преди да бъдат извадени за консумация за втори път.
Продължават оплакванията, че нивото на ол инклузива не е толкова висок, колкото трябва да бъде, но все пак той е съобразен с крайната цена“, заявява той и подчерта, че под контрола и натиска на хората и медиите все повече хотели и ресторанти преустановяват подобни практики.
„Съветвам да се гледа репутацията на конкретно заведение“, препоръчва д-р Велчев. Той добавя, че в Златни пясъци, където е карал почивката си, му е направило впечатление, че няма достатъчно места, на които да се продават палачинки, дюнери и бургери.
Председателят споделя, че след серията от сигнали вече все повече заведения пипат храните с ръкавици и значително подобряват хигиената.
„Несебър, Слънчев бряг и целият регион Варна подобрява обслужването и приготвянето на храната. Вече не се виждат толкова често сосове, които стоят на слънце и слагайки ги върху пицата например, да ви докарат разстройство и повръщане“, посочва той и подчертава, че на доста места сосовете ги поставят при салатите.
Д-р Велчев съветва да бъдем и много внимателни, когато решим да си вземем кафе или топла напитка от вендинг машина, тъй като те се намират в близост до тревисти зони, те са без контрол, добра хигиена и са опасни за здравето ни, особено в жегите.
Не е изключено с полученото кафе да изпием ларви на насекоми или да видим някое умряло насекомо.