След 9 години реставрация Археологическият музей показва меча на тракийския владетел Севт III. Ценното оръжие е част от изложбата, която музеят в Казанлък е подготвил за София.
Реставрацията на ценното оръжие е извършена с помощта на специалисти от Италия. Мечът с филигранна златна инкрустация на дръжката е сред находките, които археологът Георги Китов откри през 2004 година в гробницата на последния голям владетел от Одриското царство в могилата Голяма Косматка край днешния град Шипка.
Експозицията „Мечът на Севт III” ще продължи до 8 май./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.