Поне 3000 в България живеят със СПИН без да знаят

https://blitz.bg/obshtestvo/pone-3000-v-balgariya-zhiveyat-sas-spin-bez-da-znayat_news93379.html Blitz.bg

Регистрираните серопозитивни у нас са 1240 души. “Най-младият българин със СПИН е на 17 г., а най-възрастният - на 67 г.”, съобщи д-р Радосвета Стаменкова, шеф на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Данните са за 2009 г. и според тях 1/4 от новооткритите носители са между 15 и 30 г. Зачестяват случаите на предаване на смъртоносния вирус при секс между мъже.

Най-малко 3000 българи не знаят, че са заразени с ХИВ вируса. Това съобщи вчера д-р Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация на старта на анти-СПИН кампанията “Аз знам”.

“Поне 2-3 месеца трябва да са изминали от съмнителното според вас събитие, преди да се тествате”, каза д-р Стаменкова. За да разберете дали сте серопозитивен, можете да отидете в 19-те кабинета за анонимно и безплатно изследване в страната, които най-често са в РИОКОЗ (бивши ХЕИ). Други начини са изследване в лаборатория или тест от аптеката, който се прави от здравен специалист.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай