Портрет на Веласкес за 1 милиард може да се види срещу 14 евро в Рим

Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е четири книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР - всяка неделя от 18 до 19 часа. Публикува пътеписи на собствения си сайт www.dromomania.bg. От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате как да пътувате най-евтино, най-безопасно и на най-интересните места по света и у нас.

Днес ще ви прошепна една тайна. Скрита пред очите на всички в центъра на Рим. Доколкото може да се скрие дворец с повече от 1000 стаи. Галерия “Дория-Памфили” изненадва с великолепни шедьоври и незабравими интериори на Виа дел Корсо 305. Понякога тя незаслужено остава в сянката на по-посещавани забележителности на Вечния град като ватиканските музеи или вила “Боргезе”. Но това е само от полза на посветените, които могат да я разгледат спокойно, без туристическо стълпотворение.

Дворецът е един от малкото частни палати в италианската столица. Част от него се обитава от наследниците на аристократичната фамилия. Може би затова под бюстовете на римски патриции в преддверието се зареждат две електрически суперколи. 

Най-голямата част от сградата е приютила забележителна колекция, събирана с векове. 650 шедьоври, сред които платна на Караваджо, Тициан, Рафаело, Веласкес и скулптури на Бернини.

Най-голямата частна галерия в Италия принадлежи на принц Джонатан и принцеса Гезине. Когато се раждат те, не са братче и сестриче и дори нямат фамилни имена. Две дечица без родители, едни от многото, появили се в Англия вследствие забраната на абортите. През 60-те години на миналия век Ориета Дория Памфили, последната принцеса със синя кръв от знатното италианско семейство, ги осиновява от католическо сиропиталище в Лондон със съпруга си Франк Погсън, бивш офицер от британския кралски флот.

Портретът на папа Инокентий X от испанския живописец Диего Веласкес

Когато през 2000 г. Ориета умира, двете й осиновени деца наследяват двореца “Дория Памфили” в центъра на Рим. Освен галерията там има 110 апартамента и 50 магазина, които се дават под наем. Джонатан и Гезине получават в наследство още дворец в Генуа, 14 знатни титли и една от най-богатите колекции на изкуство в света.

Но понеже ще ви разхождам из най-ценното от притежанията им, да ви запозная с историята му. Дворецът заема цял квартал и е най-дългият в Рим. Площта на зданието е 180 хектара. Сградата в стил барок е издигната през XV в. за патрицианското семейство Памфили, сродило се през XVII в. с друг знатен род - Дория. Колекционирането продължили няколко поколения от аристократичната династия.

За щастие, папа Инокентий X забранил на потомците си да продават експонатите, благодарение на което сбирката е достигнала до наши дни в пълния си блясък. 

Приятният мъжки глас в аудиогида, който разказва за безценните произведения, принадлежи на принц Джонатан. Едва ли има друга галерия в света, в която с чувство за хумор да гарнират сведенията за скулптури и картини с лични преживявания. А аз през цялото време си мислех какво ли е да се гониш със сестра си сред такива шедьоври и играеш на жмичка из безкрайните коридори и зали.

В двореца в тематичен и хронологичен ред са представени безценни произведения. Сред тях са платната на Караваджо “Отдих по пътя към Египет” и “Каещата се Магдалена” и на Тициан “Саломе с главата на Йоан Кръстител”.
“Дядо ми е купувал картини на Тициан, когато художникът се бил замесил в скандал и бил отхвърлен. Така нашето семейство се оказва притежател на 14 платна”, казва в аудиогида принц Джонатан.
 
За най-ценен експонат се смята портретът на папа Инокентий X от испанския живописец Диего Веласкес. Това е един от най-добрите портрети в историята на изкуството. Самият свят отец обаче, когато го видял, просъскал “Прекалено правдиво!”. Според експерти творбата може да струва и милиард евро. Картината е отделена в специална стая, заедно с мраморен бюст на папата от известния архитект и скулптор Лоренцо Бернини.



Каскада от интриги, ревност и загадки обгръща историята на папа Инокентий X. Причината за тях е една много обсъждана навремето връзка - тази с най-властната жена на Рим, съпругата на брат му - дона Олимпия Малдаикини. Родената в скромно семейство Олимпия успяла на 16 да се омъжи за богат мъж, който починал, когато тя била на 24 години, оставяйки й огромно наследство.

Богатата и млада вдовица омаяла и 30 години по-възрастния от нея Памфилио Памфили, брат на тогавашния кардинал Джовани Батиста, който по-късно станал папа Инокентий X. Много скоро Олимпия се превърнала в доверена съветничка на папата, а според мнозина и в негова любовница.

Инокентий X наел най-големите архитекти и артисти на времето си, най-вече Бернини и Боромини, за да придаде блясък на Рим.

Нямало сделка, поръчка на картина, скулптура или фонтан, която да не била дирижирана от Олимпия. С други думи, станала нещо като папеса.

Синът й Камило, като племенник на папата, бил ръкоположен за кардинал лично от чичо си.  След смъртта си Инокентий й завещал цялото си огромно богатство, с уговорката дворецът и произведенията на изкуството да останат в рода и никога да не се продават.

Освен споменатите произведения, в галерията има още платна на Кореджо, Пармиджанино, Тинторето, Басано, на Рубенс и Пусен…

Сред неживописните шедьоври изпъкват римски антични статуи, мраморни портрети и барелефи, средновековни брюкселски килими и гоблени.

Фамилният параклис на Дория-Памфили е построен в края на XVII в. по проект на известния архитект Карло Фонтана. В него аристократите коленичат  пред разпятие от слонова кост на скулптора Ерколе Ферата.

Срещу две евро над таксата от 14 можете да разгледате апартамента на принцесата. А кой не е искал поне веднъж да надзърне там?

Магдалена ГИГОВА
/вестник "Над 55"/