Посланикът на Армения Н. Пр. Армен Едигарян пред вестник “Над 55”: Заповядайте в страната на Ной!

Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Cоdе Hеаlth - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.drоmоmаniа.bg

От рубриката “Пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.

- Ваше Превъзходителство, Армения е страна с древна история, невероятна природа и отлична кухня, но това са само факти, които ние българите знаем. Малцина обаче са били информирани например, че Зорак Карер е с 3500 години по-стар от Стоунхендж. Моля, разкрийте ни най-завладяващите места, които трябва да видим в Армения.

- Аз ще набележа само няколко, защото, ако започна да изреждам всички забележителности, това ще отнеме много време. Само ще спомена, че отдавна в американското посолство в Ереван имаше представяне на нашата история и култура и там заявиха, че в Армения има 44 хиляди места, които задължително трябва да се видят. Затова избирам да спомена няколко.

Армения е чудесна дестинация за туризъм, предлагаща широка гама от места и дейности за всеки вкус.
Започвайки от древни, ранносредновековни и съвременни църкви и манастири, до живописните забележителности, планини и гори, от активен културен живот, музеи и центрове до много изискана кухня - всеки може да намери нещо наистина привлекателно в Армения.

Важно е да се отбележи, че Армения е първата страна, която приема християнството като държавна религия през 301 г. сл. Хр., и бих предложил на всеки, който посещава моята страна, да включи в програмата си посещения на църкви и манастири. Имаме великолепни храмове, датирани от 4 и 5 до 9 век сл. Хр. Както и езически светилища, например Гармениджис, наричан Арменския Партенон, от 77 година сл. Хр. 

Туризмът в Армения не е само интересни места за посещение. Ние нямаме морски курорти като България, но за хората, които харесват античността, за почитателите на ранното християнство и поклонниците по свети места силно препоръчвам родината си. 

Арменската азбука също е уникална. Тя е била създадена през 404 година. Много места, които трябва да се видят, са дълбоко вкоренени в културата и историята ни. 

България и Армения си приличат по древната история, планините, приказните пейзажи. Любителите на бродене из горите могат да открият хиляди завладяващи маршрути в моята страна. 

- Ами ските? Щом имате високи планини, как стои въпросът със ски пистите?

- Ние имаме курорт специално за ски, на 50 км от Ереван - Цахкадзор. Също така Джермук и Севан. 
Ако говорим за туристическите сезони, всеки гост може да открие по нещо за себе си в четирите сезона. А пък хубавата кухня, виното и конякът са всесезонни. 

- Те свързани ли са с културния туризъм?

- Да, съществуват кулинарни турове. Има много обиколки, предлагащи да опитате местното вино, ракия и храна. Както и безброй фестивали на храната, особено през лятото и есента.

Селският туризъм и екотуризмът се развиват активно в Армения и на туристите се предлага не само да опитат, но и да участват в традиционните дейности на винопроизводството или в приготвянето на арменски лаваш, класическият тънък хляб, който е вписан през 2014 г. в представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. Съществува и фестивал на хороваца, арменският шишкебап.

Предлагат се много гастрономически обиколки, които съчетават автентичната арменска местна храна с изключителната гледка към различни забележителности, включително езерото Севан и езерото Дилижан Парз.

Има много неща за хората, които обичат изисканата кухня, която е много вкусна, различна, натурална и е смесица от средиземноморски и кавказки традиции. Имайте предвид, че продуктите у нас са натурални, почти без изкуствени торове, което е рядко срещано в днешни дни. 

Но да се върнем към историческите забележителности. Задължително за туриста е посещението на Престола на свети Ечмиацин. Бих искал да отбележа, че Катедралата и църквите на Ечмиацин и Археологическият обект, храмът Звартноц, са вписани в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Друга страхотна идея е да посетите манастира Гегард (4 век сл. Хр.) и езическия храм Гарни (построен през 77 г. сл. Хр.).

Не трябва да пропусна да спомена и Татевския манастир (9 век сл. Хр.), чиято впечатляваща гледка се разкрива от въжената линия.

Вече изтъкнах световноизвестния факт, че арменският език има своя уникална азбука, създадена през 405 г. сл. Хр. от св. Месроп Мащоц. Църквата “Ошакан”, построена на гроба на св. Месроп Мащоц през 5-и век, е място за поклонение на всички арменци. Туристите могат да посетят и Паметника на арменската азбука.

Като цяло има много неща, свързани с дълбоко вкоренената култура, които трябва да се видят, и ние предпочитаме да се концентрираме върху туризма, основан на различни интереси.

- Въпросът за цените в Армения също е неизбежен и привлекателни ли са за туристите?

- Цените са доста конкурентни за всички кръгове от посетители, като се започне от нисък бюджет и се стигне до луксозни пътувания. Туристическият сектор се развива и всеки може да открие по нещо подходящо за себе си и своя портфейл. Можете да наемете апартамент през някой от международните сайтове, да запазите стая в хостел, но и в петзвезден хотел.
 
Бих искал да използвам възможността да поканя всички българи да посетят Армения: Страната на Ной! Страната ни е свързана с библейските времена. Когато самолетът ви каца на летището в Ереван, първото, което виждате, е библейската планина Арарат. Ние имаме високи планини, например Арагац - 4090 метра. И когато говорим за туризъм, базиран върху специфични интереси, предлагаме възможности за хайкинг, за изкачване, за приключение на най-дългия в Европа въжен път, разположен в Южна Армения. И младите екстремни туристи има какво да правят. 

- Вие казахте, че в Армения има четири сезона. Но кой от тях е най-хубавият за туризъм. И ако ви предизвикам с няколко думи да поканите читателите да посетят вашата страна, какво ще им кажете?

- Да, Армения има четири сезона през годината и всеки от тях има своята привлекателност, която да предложи на туристите. Но според мен средата на юни и целият месец септември са най-подходящи, защото не е толкова горещо, колкото през юли и август, а времето е слънчево и приятно. Зимата в планината е много красива за любителите на приключенския туризъм; освен това се предлагат специални новогодишни/коледни пакети.

А на българите ще кажа, че ако дойдат в Армения, ще почувстват най-топло гостоприемство, дружелюбие, откритост и готовност за помощ. Другото важно нещо е, че Армения е много безопасна. Можете да ходите където пожелаете. И това ви го казвам не защото съм арменец или посланик на Армения. Страната ни е модерна и прогресивна, с ключови културни, социални и бизнес достойнства, които привличат туристите и инвеститорите. Заповядайте и вие!

Магдалена ГИГОВА