Както вече стана ясно, в НИМХ имат опасения за недостатъчно финансиране на дейността им след решението на парламента за прехвърляне на института от Министерството на образованието към Министерството на околната среда и водите.
На пресконференция учените ще представят проблемите, които според тях остават нерешени, независимо от прехвърлянето им към екоминистерството.
Те настояват за научна автономност и за това за директор на института да бъде избиран човек от професионалната общност, обясни за БНР синоптикът Христо Христов.
„Друг въпрос, който ще бъде засегнат, също така е финансирането на института, а именно делегираният бюджет и преходният остатък, които са много важни да не бъдат случайно изпуснати в Закона за бюджета, който също ще бъде гласуван след няколко дни.
Оставаме в протестна готовност, тъй като има още няколко неща, които трябва да се разрешат“, каза Христо Христов.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.