Първо в БЛИЦ! Антон Тодоров размаза Прокопиев и показа унищожителни ДОКУМЕНТИ за завода "Каолин"

Лъсна истината за далаверите на боса на "Капитал"

Политологът Антон Тодоров направи шокиращи разкрития за бизнесмена Иво Прокопиев и кръга около него. БЛИЦ потърси Тодоров за коментар относно гостуването на боса на "Капитал" тази сутрин по bTV. Експертът посочи пред медията ни скандални факти, подкрепени с документи, за далаверите, които е вършил Прокопиев от времето когато беше собственик на завода "Каолин".

Вижте цялата схема, която описа пред БЛИЦ Антон Тодоров:

Създадената с решение № 50/30.03.1989 г. на МС фирма с държавно имущество „Каолин“, през май 1992 г. е преобразувана в еднолично акционерно дружество с държавно имущество. С решение на Агенцията за приватизация през ноември 1997 г. единственото на Балканите предприятие за добив на каолин е определено за продажба посредством сформиране на „джойнт венчър“ с белгийската фирма „Сибелко“, която е световен лидер в производството на кварцов пясък.


               Иво Прокопиев е правил далавери за милиони
Започват преговори, които продължават година и половина. Коментирани са нужните бъдещи инвестиции и в хода на преговорите от „Сибелко“ уточняват, че са готови да вложат 20 млн.щ.долара. Експертното мнение е много ясно и недвусмислено: Каолин е в добро финансово състояние, с положителни бизнес резултати, без сериозни задължения към банки и с отлични пазарни перспективи. През май 1999 г. сделката е на път да бъде финализирана, но неочаквано чуждестранният инвеститор се оттегля и преговорите са прекратени. До сделка не се стига, защото плановете на седесарските варвари са други и са свързани с РМД-приватизация на това дружество.

Същата бандитска РМД-матрица, която макар и започната по времето на Жан Виденов, намери най-пълноценното си разгръщане по времето на Иван Костов и правителството на ОДС. С Решение № 1044/14.10.1999 г. на АП е открита процедурата за приватизация по метода „преговори с потенциални купувачи“. Оценката на активите, която е извършена от „Машелектропроект – Стоянова, Симов и сие“ ООД има доста интересни вариации. Като използват метода „чиста стойност на активите“ те оценяват дружеството на близо 31 млн. лв.

Провежда се и вторично оценяване, този път по метода на т.н. „справедлива пазарна стойност“, което дава съвсем други числа. 100 % от „Каолин“ вече струва около 7,5 млн. лв., а при определени за приватизация 75 % - 5 505 000 лв. Подробностите по сделката са предварително коментирани и отполирани на няколко срещи с близкия на Иво Прокопиев бос на кръга „Агнешките главички“ в СДС и председател на икономическата комисия тогава в 38-то НС негов съгражданин Никола Николов.
 

             Никола Николов е касичката на кръга "Капитал"

В калимерата са намесени шефът на „Каолин“ Филип Калоянов и представителите на „Булброкърс“ Иво Прокопиев и Константин Ненов. На 4 август 1999 г. е учредено РМД „Каолин-98“ АД. Както разбираме от фирмено дело № 514/1999 г. на Разградския окръжен съд, в Съвета на директорите се появява Даниела Шишкова, съпруга на шефа на „Булброкърс“ АД Петко Шишков. Александър Прокопиев, брат на Иво Прокопиев, е назначени на работа във фирмата, за да оглави „Каолин“ след време като изпълнителен директор. Александър Георгиев Прокопиев е роден на 06.05.1966 год.

Завършил е Висшия лесотехнически институт в София. През 1992-1996 год. е служител на ловно стопанство „Воден”. Бащата на братята Прокопиеви, Георги, е бивш зам.-директор на този любим на диктатора Тодор Живков резерват, където той обичал да се среща с големци от соцлагера, вкл. Л. Брежнев. Както може да се досетите, стария Прокопиев е служител на V-то управление на ДС, известното УБО.

Александър Прокопиев пък е бивш служител на Регионална служба „Сигурност“ в МВР- Разград. Иначе, настояват, че са десни, антикомунисти, антиживковисти и много пропазарно ориентирани. Апропо, хрумна ми, че думата „ориентирам“ в превод означава „носочен на изток“. Това само за уточняване на истинските посоки. Та тези фортификации дават правото на Прокопиеви и куклите им да участват в учредяването на РМД „Каолин-98“ АД и да придобият значителен пакет от регистрираните дялове на компанията.

Само 3 месеца след като стават ръководни фактори във дружеството, двамата успяват да придобият 45,48% от всички акции! От Протокола на Агенцията за приватизация, описващ подробно отварянето на потенциалните купувачи на пакета от 425 404 броя акции, представляващи  75 % от капитала на „Каолин“ ЕАД, гр. Сеново разбираме, че на 28 декември 1999 г., ден след изтичане на срока за предаване на оферти за участие в приватизационната продажба, комисия назначена от изпълнителния директор на АП установява 1 (една) постъпила оферта.

Оферентът е РМД „Каолин - 98“. Три минути закъснение от крайния срок за подаване на офертите(17,30 ч.) лишава от възможност да участва другият оферент, „Нютон финанс България“АД, чийто представител Стамен Тасев представлява чешката Keramika Horni Briza. Предложената цена от РМД „Каолин-98“ АД, което е контролирано от хора на Прокопиев дава оферта със следните параметри. Първо, офертна цена за пакета от 425 404 броя акции, представляващи 75 % от капитала на „Каолин“ АД на стойност 7 200 000 лв. Началната продажна цена, съгласно решение № 1347-П/01.12.1999 г. на АП е 5 505 000 лева. Другарят Прокопиев взема златни активи, защо да не си позволи да бъде поне малко „ларж“.

А сега внимание – вижте условията за плащане в офертата. Според мен, когато говорим за знакова приватизация от времената на Костича и Ал Бож, трябва да имаме предвид това - 10 % от цената се заплащат в деня на подписване на договора чрез банков превод по сметка на АП. На 10.01.2000 г. купувачът е заплатил сума в размер на 170 000 лева чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация.

Тази сума, заедно с постъпилия на 23.12.1999 г. депозит за участие в преговорите в размер на 550 000 представлява 10 % от покупната цена.  Остатъкът от покупната цена, представляващ 90 % от нея в размер на 6 480 000 лв. купувачът е заплатил на основание чл. 3, ал. 8 от Закона за обезщетение на собственици на одържавени имоти (ЗОСОИ) чрез удостоверения за притежаване на поименни компенсационни бонове на обща стойност 6 480 002 лв., представени в Агенцията за приватизация с приемателно-предавателен протокол от 06.06.2000 г.

С решение № 1375/04.01.2000 г. на Агенцията за приватизация е определено РМД „Каолин-98“ АД, гр. Сеново за участник, с когото ще се водят преговорите за продажба на „Каолин“ ЕАД. Със същото решение е определен и срок за сключване на приватизационния договор - до 30 дни, считано от дата на приемане на същото решение. Той експресно е сключен на 10 януари 2000 г. – кой бяга от такава сделка! И в чл. 8 на приватизационния договор се появява онази скандална клауза за условията за плащане от офертата на Прокопиевото РМД -  50% във вноски за период от 10 години и 50% чрез компенсаторни инструменти (търгувани на минимална част от номиналната им стойност).

Сделката е финансирана от „Алфа Финанс“, фирма, контролирана от Иво Прокопиев. На 04.08.2000 г. е сключено допълнително споразумение към договора за приватизационна продажба между Агенцията за приватизация, „РМД Каолин – 98“ АД и „Алфа Финанс“ АД, гр. София, с което „Алфа финанс“ АД встъпва във всички права и задължения на купувач, поети с приватизационния догвор при реда и условията на чл. 101 от Закона за задълженията и договорите. Продавачът, каквото се явява формалното „РМД Каолин – 98“, дава съгласие „Алфа финанс“ АД да придобие дялово участие, надхвърлящо 51 % от размера на увеличения капитал на дружеството.







Ивайло КРАЧУНОВ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА ДАЛАВЕРИТЕ НА ИВО ПРОКОПИЕВ!