Родители се отказват от осиновените си деца

В съда има 9 молби за 2013 година, разкри Нина Кънчева от АСП

https://blitz.bg/obshtestvo/roditeli-se-otkazvat-ot-osinovenite-si-deca_news253775.html Blitz.bg

През 2013 година в съда са депозирани девет молби на родители, които са осиновили дете, но желаят разсиновяване. За шест от молбите съдът е взел решение, че прекратяването е в интерес на детето. Това обяви пред БНР Нина Кънчева, главен експерт в Дирекция "Закрила на детето" в Агенцията за социално подпомагане.

"Обикновено се стига до разсиновяване, когато децата са в тийнейджърска възраст. Тогава кандидат-осиновителите, макар и да са преминали курс на обучение и да са подготвени за всички предизвикателства, се случва така, че те доста трудно приемат възрастовите промени. Нямат и желание, и сили, понякога, да се справят с тези неща", коментира исканията за разсиновяване Кънчева.

Експертът обясни, че преди да се стигне до отказ от родителството и осиновителите, и детето, което се отглежда в семейството, се насочват към социални услуги. Социалните работници се стремят да проверят дали този ход ще бъде в интерес на детето. Осиновяванията в страната през миналата година са били 737, сочат данните. Според Кънчева значително се е улеснила процедурата след промените в Семейния кодекс и в наредбата, която регламентира този процес. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай