Измина и 2025-та година. Добра или лоша, историята ще каже. Не може да се отрече обаче, че бе изпълнена с бурни политически обрати, протести, международни кризи и решения, които промениха посоката на страната. От толкова много разностранни събития всеки човек поставя своя акцент на различно място.
На този фон логично възниква и въпросът, кое е най-открояващото се събитие. Именно това от Агенция БЛИЦ попитахме читателите си в анкетата ни: „С кое събитие ще запомните 2025 година?“
Анкета
Мненията са полюсни – според едни приемането на България в Шенген и Еврозоната е водещо събитие, то според други по-важни са историческите спортни успехи, постигнати от Карлос Насар, Никола Цолов, Алберт Попов, Ружди Ружди и националния отбор по волейбол.
43,89% от участвалите посочват приемането на България в Шенген и Еврозоната като най-значимото събитие на 2025 г. Вотът ясно показва, че за почти половината българи именно европейската интеграция е доминирала обществените и личните им преживявания през годината.
16,11% са на мнение, че историческите спортни успехи – постиженията на Карлос Насар, Никола Цолов, Алберт Попов, Ружди Ружди и националния отбор по волейбол – са най-светлия и запомнящ се момент от изминалата година.
14,5% от анкетираните заявяват категорично: „Не искам да я помня тази година“, което говори за силна обществена умора и разочарование от политическите и социалните сътресения.
12,21% посочват протестите в страната като определящи за отминалата година – сигнал за дълбоко напрежение и гражданска активност.
Според 7,65% пък най-запомняща е срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин, която привлече вниманието със своя геополитически заряд.
2,82% определят като ключово събитие сформирането на кабинета "Желязков" и последвалата му оставка, което показва ниското доверие и ниското обществено търпение към управлението.
Едва 1,07% считат самоубийството на Тодор Славков като най-значимо събитие. А останалите събития – търговската война и новите мита от САЩ (0,67%), убийството на Чарли Кърк (0,67%), файловете на Епстийн (0,27%) и получаването на първия изтребител F-16 от България (0,13%) – остават в периферията на обществената памет.

От резултатите става ясно, че изминалата 2025 година ще бъде запомнена най-вече като годината на големия европейски завой, но и като период на умора, напрежение и разочарование.
А новата 2026-та започва с ново изпитание – реалното въвеждане на еврото и ежедневните предизвикателства, които това носи за хората още в първите дни.
Гласувайте за новата анкета на БЛИЦ ТУК. В нея ви питаме: „Имате ли проблеми с пазаруването в първите дни от въвеждането на еврото у нас?“