Ще ограмотяват възрастни, отпаднали от образователната система

https://blitz.bg/obshtestvo/shte-ogramotyavat-vazrastni-otpadnali-ot-obrazovatelnata-sistema_news108323.html Blitz.bg

430 млн. евро по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" ще се реализират до 2014 г., каза зам.-министърът на образованието Петя Евтимова. Предстои стартирането на редица проекти в сферата на образованието през втората половина на годината, уточни тя.

Сред новите дейности по програмата е ограмотяване на възрастни, отпаднали от образователната система. За тази цел ще се инвестират 15 млн. лв., като такова обучение ще се предлага в цялата страната и ще бъде индивидуално според нуждите на желаещите. Около 180 млн. лв. пък ще се вложат в подобряване на качеството в средищните училища чрез въвеждане на целодневно обучение.

Предвидени са различни извънкласни занимания и ежедневно обедно хранене на децата, уточни още Евтимова. За стажове на ученици и студенти ще се отпуснат 90 млн. лв., като всеки ще трябва да получи 240 часа стаж.

Освен това за покриване на текущите разходи ще се плаща и минимална стипендия по 2,50 лв./час за човек. Очаква се да стартират и още процедури за квалификация на педагогически специалисти, за подкрепа на докторанти и млади учени, за извънкласни дейности, коментира още Евтимова по време на изложението "Европа за нас", което е подкрепено от медийното партньорство на Дарик.


Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай