Синоптикът Янков: Иде ужасяващ юни - смерч, торнадо, бури, градушки и много...
Дъждовете ще бъдат повече в Западна България, а 30 градуса ще има едва в последните дни на новия месец
Тази година очакванията на световните метеорологични централи са средните температури през юни да бъдат близки до обичайните. Във валежно отношение - валежи приблизително два пъти над климатичните норми за западната половина от страната и около нормите за Източна България. Такава прогноза за месец юни направи дежурният синоптик на ТВ-Мет Петър Янков, цитиран от "Труд".
Юни ще започне с валежи и захлаждане. Повече валежи, около 30-40 л/м2 се очакват в централните южни райони в периода от 1 до 3 юни и дневни температури, достигащи от 19 до 24 градуса.
От 4 до 6 се очакват повече слънчеви часове, затопляне, с температури надвишаващи 25 градуса, и превалявания в планините и североизточните райони.
В края на първото десетдневие, от 7 до 10 юни отново краткотрайните дъждове ще бъдат често явление, с повече валежи в западните и централните райони и условия за силни гръмотевични бури и градушки.
Нови превалявания ще има от 10 до 15 юни, по-съществени в западната половина от страната. От 16 до 18 по Черноморското крайбрежие ще задържи предимно слънчево, а на запад ще има превалявания. Дневните температури ще достигат 25, 29 градуса. От 18 до 20 се очакват валежи със захлаждане.
В началото на третата десетдневка, от 20 до 26 юни над западните части от страната ще бъде предимно слънчево, а на изток ще има облаци и превалявания. В периода до 26 ще бъде хладно, с температури от 20 до 26 градуса. Вероятността за слънчево и по-топло време с температури над 30 градуса е по-голяма в периода от 27 от 29 юни.
В края на месеца има условия за силни гръмотевични бури в южните и североизточни райони, условия за градушки.
Геомагнитна прогноза
Четири периода с магнитни бури
През повечето дни слънчевата активност ще бъде ниска, земното магнитно поле ще бъде спокойно и магнитни бури не се очакват в периодите от 7 до 15 юни, от 23 до 28 юни.
Повишение на геомагнитната активност се очаква в дните от 1 до 6 юни; от 16 до 22 юни, като около 19, 20 юни има условия за слаба геомагнитна буря; в края на месеца също - от 29 до 30 юни.
За по-голямата част от страната юни е най-дъждовният месец за годината. Причина е честото нахлуване на хладен и влажен океански въздух. При такива обстановки падат краткотрайни, но интензивни валежи, придружени от гръмотевици, а градушките са често явление.
Друго много опасно явление случващо се през юни е смерчът. Познат още като торнадо и тромб, и представлява фуниеобразен вихър с вертикална ос, в който скоростта на вятъра надвишава 200 км/ч.
Народна метеорология
Еньовден вещае зимата
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За юни народната метеорология гласи: Каквото е времето през юни, такъв ще е декември. Когато на Еньовден (24 юни) овчарското куче лежи свито на кълбо, ще има много студена зима, а ако е проснато, зимата ще е мека. Ако на Петровден (29 юни) духа вятър, по Коледа ще вали сняг.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук