Скръбна вест! Почина последният български офицер, участвал във Втората световна война

На 6 август героят от Втората световна война, големият родолюбец и общественик капитан далечно плаване Атанас Илев щеше да навърши 101 години

На 100 години си отиде легендарният български капитан Атанас Илев.

Новината беше съобщена от Фейсбук страницата "Българска история".

"Дни преди да навърши 101-годишна възраст, от този свят си отиде кап. Атанас Илев – последният български офицер, участвал във Втората световна война", написаха от там.

На 6 август героят от Втората световна война, големият родолюбец и общественик капитан далечно плаване Атанас Илев щеше да навърши 101 години.

 

Капитан далечно плаване Атанас Илев постъпва във Военноморското училище (тогава в Созопол на остров „Свети Кирил“) през 1939 г. Като юнкер през 1940 г. е сред щастливците, които първи стъпват на свободния бряг на Южна Добруджа – в Балчик. Посрещнаха ни с песни и български знамена, спомня си той.

На 14 септември 1944 г. получава първото си офицерско звание. Участва във войната като командир на български миночистачен кораб в състава на Дунавската флотилия на Черноморския флот на СССР, проявява героизъм, спасява от сигурна смърт 9 съветски моряка на запалил се бронетанкер, награден е с българския орден „За храброст” и съветския „Красная звезда”.

За това обича да казва, че на война не само се воюва, но и се помага. На миналогодишния му рожден ден клуб „Един завет“ го посети в дома му и го поздрави за празника. Поднесoхме му автентичен орден „За храброст“, като неговия, откраднат преди години. Поправиха една несправедливост, направиха един герой щастлив и върнаха частица от войнската слава и чест на България.

Дълги години той беше председател на Съюза на възпитаниците на ВНВУ, ШЗО и родолюбиви потомци. Ветеранът столетник е и редови член на Клуб „Военни моряци” към Столичната организация на СОСЗР и на Асоциацията на възпитаниците на Морското училище - секция София.

Който го познава не би отрекъл, че е пример на неразривната връзка не само между поколенията военни моряци, но и всички български воини, обединени от дълга към Отечеството, пише otbrana.com.

След 3-годишно обучение в Морското училище първите 12 души по успех, сред които и той, са удостоени да продължат своето висше военноморско образование в София във Военното училище. Така става част от 64-ти випуск във Военното на Негово Величество училище.

Невероятните разкази на един от последните царски офицери (ВИДЕО)

Това е било необходимо, защото тогава основното въоръжение на корабите е артилерийско, което трябвало да усвоят много добре. Военноморската подготовка била през лятото във Варна. Иначе е от 39-ти випуск на Морското училище.

Веднага след събития на 9 септември 1944 г. е произведен в мичман втори ранг, което отговаря на тогавашното подпоручик в пехотата. Дават му 15 дни отпуск и го изпращат по корабите.

Така започва неговото участие във Втората световна война в състава на сформираната Дунавската миночистачна флотилия, която е предадена към Трети дивизион на Червенознаменния Дунавски съветски флот. Това са 5 кораба.

Капитан Илев е назначен за  командир на „Кирил Попов”, другите са „Искър”, „Тибър”, „Христо Ботев” и „Осъм”. Това бе война с невидимия враг, припомня той. Реката била осеяна с мини, хвърлени от въздуха, първо от англичаните и след това от немците.

Било и война на доказване на патриотичните чувства. Днешният председател на Съюза Борис Станимиров припомня как капитан Илев се е противопоставил на заповедта да бъде свален от неговия кораб българският флаг, за да се постави съветският.

След войната, се посочва в поздравителния адрес на президента Румен Радев по повод на 100-годишнината му, Атанас Илев запазва своята офицерска чест и достойнство и гордо служи под националния флаг, като капитан далечно плаване в търговския флот.

Самият той припомни на приятелите си, които дойдоха на 100-ния му рожден ден, че част от живота му е преминал през три епохи - монархизма, тоталитаризма и демокрацията, както се изрази той. И им завеща да обичат България!