Смехът - едно от най-мощните средства срещу стреса

Смехотерапията има за цел да промени някои поведенчески модели, които имат негативно и вредно въздействие

Доказано е, че смехът помага при депресия, страх, психосоматични заболявания. Той се основава на принципа на напрягането и отпускането, увеличава се обема на дишането, капацитета на белите дробове, повишава съдържанието на кислород в кръвта.

Смехът подсилва и стимулира по естествен начин имунната система, понижава производството на стресовите хормони - кортизол, адреналин, освобождава ендорфини, поощрява изхвърлянето на холестерол, понижава риска от инфаркт. Смехът помага при депресия, страх и психосоматични заболявания.

Смехотерапията има за цел да промени някои поведенчески модели, които имат негативно и вредно въздействие.

Цели подобряване на психичното и соматично здраве. Цели подобряване качеството на живот. Усмивките и смехът ни правят ведри, оптимистично настроени, отърсват ни от гнева и недоволството. Нашата народопсихология сякаш е ориентирана към поведение на недоволство, оплакване, към виждане на отрицателните страни от живота.

Смехът помага да се преоткрият хубавите неща от битието, да виждаме красотата, положителното и да бъдем оптимисти. Смехотерапията действа на емоционално ниво - чувство за радост и щастие, на когнитивно ниво, откриване на положителни и весели неща; на моторно ниво - раздвижва цялото ни тяло.

Данните от направени самооценъчни тестове на хората, ходещи редовно на смехотерапия показват, че смехът вече присъства повече в ежедневието им; развива се способността за възприемане на смешната страна при определени ситуации; изразяването на емоции е по-спонтанно; променено общуването с хората - по-свободно, по-открито; увеличава се положителното мислене; гневът и раздразнителността намаляват.

Самите хора се усещат по енергични, по-радостни и щастливи; стресът намалява. Тези промени се наблюдават в различна степен, но при всички се отчита общото положително повлияване.

Чудотворната сила на смеха е вътре, във всеки един от нас, важното е да си позволим да я усетим и проявим.

Полина Василева, основател на Психологически кът Полет