Собственици на заведения и хотели искат промени в правилата за категоризация
Един и същ държавен орган изработва закони, катеогиризира и следи за тяхното изпълнение, това противоречи на важна Европейска директива, смятат от бранша
Хотелиери и собственици на заведения, които се оказаха едни от най-засегнатите бизнеси по време на пандемията, настояват за промени в правилата за категоризацията на обектите им.
Те са категорични, че е нужно да се инициират законово промени в нормативната уредба, както и да се променят правилата за работа на националняи съвет по туризъм, за да се помогне на бранша.
Това са само част от предложенията на Българската асоциация на ресторантьорите (БХРА) и заведенията, която има изготвен списък с още много такива.
От там смятат, че съществуващата нормативна уредба за категоризацията на средствата за настаняване и заведенията за хранене и развлечение трябва да се промени – да се отмени неправилната и абсурдна практика един и същ държавен орган да изработва закони, правилници и наредби в туризма, да извършва категорицация и да контролира за тяхното спазване.
„Това противоречи на Европейската директива за отпадане на монополите при извършване на административни услуги за физически лица и фирми”, пишат от БХРА.
Браншът предлага категоризацията да се извършва не само от Министерстово на туризма и общините, но и от националните браншови сдружения, като се спазват ясни правила, критерии и нормативи, съотвестващи на утвърдените от ЕС стандарти.
От Асоциацията са на мнение, че трябва да се променят и изискванията за балнеолечебен/медикъл спа център, спа център, уелнес център и таласотерапевтичен център, особено що се отнася до изискването да се регистрират лечебни заведения на територията на хотела.
От БХРА предлагат да се върне старата практика за плащане на таксите за категоризация, а именно - 50 на сто при подаване на документи и 50 на сто при получаване на категоризацията, а не както е в момента - 100 процента при подаване на документите.