Световната банка с анализ за изборите и сформирането на нов кабинет

Само така няма да има прекъсване на помощите за хората и бизнеса

Бързото формиране на ново правителство след изборите е предпоставка за продължаване без прекъсване на антикризисните мерки за подкрепа на хората и бизнеса, както и за възстановяване на доверието на инвеститорите.

Това пише в нов доклад на Световната банка за развиващите се страни в Европа и Централна Азия, съобщава "Труд".

Икономиката на България беше засегната относително леко от пандемичната криза през 2020 г. Предоставянето на помощи за изплащане на заплати в засегнатите от пандемията фирми и добавките към пенсиите са предотвратили по-голям спад на доходите на населението, посочват от Световната банка.

Според анализа, рисковете, свързани с пандемията, ще продължат да действат поне до третото тримесечие на годината.

А след това политиците трябва да осигурят постепенно оттегляне на мерките за подкрепа и разумно използване на безпрецедентно големия размер на средствата от ЕС, посочват от Световната банка.

В новата си прогноза Световната банка леко влошава очакванията си за България. Ръстът на икономиката през тази и следващата година се предвижда да бъде съответно 2,6% и 3,3%, при предишни очаквания за ръст от 3,3% и 3,7%.

Пандемията разкри недостатъци в редица публични сфери като здравеопазване, образование, социална защита и административни услуги, пише в анализа. Сред недостатъците са недостигът на медицински персонал и бавната дигитализация на административните услуги.

От Световната банка посочват и редица предизвикателства, пред които е поставена България. Въпреки силния ръст на икономиката в годините преди пандемията, реалното сближаване на страната ни с останалите държави от ЕС остава бавно, пише в анализа.

България остава най-бедната страна от ЕС, а Брутният вътрешен продукт на човек от населението, измерен според покупателната способност, е само 53% от средното ниво за ЕС.