Тази година най-дългите дни у нас ще са два, ето кои

През 2024 г. астрономическото лято ще започне на 20 юни в 23:50 ч. българско време

https://blitz.bg/obshtestvo/tazi-godina-nay-dalgite-dni-u-nas-shte-sa-dva-eto-koi_news1023923.html Blitz.bg

Лятното слънцестоене тази година за България настъпва малко преди полунощ на 20 юни. Затова продължителността на двата съседни дни на 20 и 21 юни ще бъде практически еднаква – с разлика по-малка от секунда.

Това каза за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия при БАН. 

Затова може да се каже, че най-дългите дни в годината за нас ще са два и ще траят по 15 часа, 19 минути и 35 секунди, изчислено за Астрономическата обсерватория на СУ „Св. Климент Охридски“ в София, добави специалистът.

През 2024 г. астрономическото лято ще започне на 20 юни в 23:50 ч. българско време. Тогава Слънцето ще бъде в точката на лятното слънцестоене, която в наше време се намира в източната част на съзвездието Бик – много близо до неговата граница с Близнаци.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай