Тревожен сигнал за дете в бургаски автобус, оказа се, че е за похвала

Кметът на Бургас Димитър Николов излезе с реакция във Фейсбук след репортажа

https://blitz.bg/regioni/trevozhen-signal-za-dete-v-burgaski-avtobus-okaza-se-che-e-za-pohvala_news1151656.html Blitz.bg

Сигнал за дете на видима възраст около 10 години, което продава билети в автобус от градския транспорт в Бургас след 20:30 часа в неделя вечер. За случая разказа зрител на NOVA, пътувал по линия Б11 от к-с „Изгрев“ в посока „Меден рудник“.

По думите му детето извършвало дейността със знанието на шофьора или кондуктора. Свидетелят е подал сигнал както на дежурния телефон на общинската фирма превозвач, така и в Инспекцията по труда.

„Веднага са се свързали с водача. След приключване на работата, от шофьора са снети писмени обяснения. Той и детето нямат роднинска връзка. Доколкото разбрах, детето е фен на автобусите, пътува редовно, седи до водача, помага на възрастни хора и майки с детски колички. До предпоследния курс в автобуса има кондуктор, който таксува пътниците. При последните два курса, заради по-малкото пътници, сме разпоредили водачът сам да ги таксува”, обясни Петко Драгнев, управител на общинската фирма „Бургасбус“.

„Детето е седяло близо до водача, разпитвало е, проявявало е интерес към работата му и в един момент предложило да таксува качващи се пътници. Водачът на добра воля позволил, което е нарушение на вътрешните правила на фирмата”, поясни той.

„Задължително на комисия ще се разгледат и положителните му прояви при нас, както и нарушения, ако има такива, и ще се направи комплексна оценка. Той има и получени похвали - помагал е на пътници при нужда”, коментира още управителят на общинската фирма.

Кметът на Бургас Димитър Николов излезе с реакция във Фейсбук след репортажа. По думите му, детето е продавало билети под надзор на възрастен и е помагал на пътниците.

Според него присъствието му в автобуса заслужава похвала. Освен това Николов напомни, че шофьорът е спасил човешки живот наскоро. 

Ето какво написа той във Фейсбук:

"Интересна сутрешна новина! Гражданин подал сигнал в Инспекцията по труда и Нова тв, че 10-годишно дете продава билети в автобус на “Бургасбус”.

Интересна тема! Дали когато децата полагат труд под наш контрол е експлоатация, или трябва да го стимулираме?

Аз не се срамувам, че мой служител е позволил на едно дете да бъде полезно. Напротив – гордея се и със служителя, и с детето.

Защото вярвам, че децата трябва да растат с усещане за труд, уважение към хората и желание да помагат. Не само пред телефоните, а реално.

И ако бъде наложен акт за тази ситуация, ще го платя с лични средства.

Между другото детето е познато в „Бургасбус“. От месеци пътува редовно по линията, помага на възрастни хора да се качват и слизат, чекира им картите, съдейства при свалянето на рампата за хора с увреждания и с желание помага на шофьора, когато има нужда. Дете, което е увлечено от професиите в градския транспорт.

Нека бъдем честни – има огромна разлика между експлоатация и възпитание в труд, дисциплина и отговорност.

И сега се сещам, същият този шофьор от репортажа спаси наскоро човешки живот, но никой не подаде сигнал до националните медии за него". 

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
2 Коментара
Sarbeца
преди 1 месец

Да не изяде шамарите сополанкото

Откажи
Работни
преди 1 месец

Браво на шофьора и на кмета за позицията!Ако се научим да не сме коне с капаци на очите и как да възпитаваме децата си правилно,може и да има шанс това общество най-после да излезе от черупката си!!Само тук е пълно с разглезени готованковци и лигльовци от мама и тате.В Европа отдавна включват децата в семейния бизнес и от малки помагат и се учат как да работят и как се вадят пари.И заместват родителите дори понякога за малко часове в бизнеса,магазина,фурната,бензиностанцията..каквото имат.

Откажи