Столичен общински съвет /СОС/ ще предложи три безплатни нощни автобусни линии. Това заяви заместник-кметът по транспорта Александър Цветков.
"В двумилионен град е необходимо да има нощно обслужване по транспорта и за това разработихме три линии, които диаметрално да пресичат столицата. Те ще се пресичат в една точка, така че всеки пътуващ да може да пристигне, където пожелае с едно прекачване, обясни той. Трите линии ще бъдат с нови номерации - А, В и С и ще пътуват във времевия диапазон от 0 до 5 часа сутринта. Проектът предвижда да бъдат обхванати всички големи столични квартали - Младост, Люлин, Борово, Студентски град, Хаджи Димитър и Надежда. По неговите думи още от утре могат да тръгнат автобусите, като се предвижда те да се движат на интервал от един час. Цветков обясни идеята си возилата да са безплатни, защото по думите му, ако се въведат контролни органи тогава разходите им ще станат много по-големи и очакваните приходи няма да покрият тези разходи. Направени са пълни разчети за пробен тримесечен период за експлоатация на тези автобуси. Според заместник-кметът пробегът на автобусите ще струва около 150 000 лева, а парите ще се осигурят от приходите за реклама на столичен автотранспорт, които са допълнително перо от бюджета на общината. Цветков смята, че предложените линии ще имат много по-голям ефект отколкото автобусната линия 94, когато беше пусната като нощна.
По думите му автобусите ще бъдат единични, не съвсем нови, но съвсем прилични. Те вече са били в експлоатация.
Десислава Вангелова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.