Вековни традиции: Коледният обяд - блАжен и блажЕн
Първата блажна храна след 40-дневния прост е обядът на 25 декември. По традиция той трябва да е блажен и много богат. На него задължително се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз или тиква, припомня Марица.бг.
Основните ястия през този и следващите дни са приготвени от свинско месо. На коледната трапеза се сервират също пита, пача, печен дроб, пастърма със зеле, свинско с праз, печена кокошка с кисело зеле. По традиция в много краища на страната колят на този ден прасе.
На коледната трапеза се сервират хлябове и питки с различни форми и шарки, които също са свързани с големия празник. Според старите традиции много от тях са с формата на различни селскостопански сечива, с които се обработва земята, за да се роди житото, или върху тях са изрисувани и обозначени селските сечива, занаяти, покъщнина, домашни животни, без които животът в селото е немислим.
Някои от тези важни за семейството фигури са очертани с орехови ядки, с ябълкови резени, други са оцветени, съобразно вкуса и въображението на стопанката. Освен тях се омесват и изпичат краваи или малки питки с кръстове, които се дават на коледарите, когато запеят на пътната врата. Върху някои от тях се поставя и по една паричка - символ на благоденствие и богатство.
Според най-старите традиции, брашното за религиозните хлябове или питки се пресява три пъти, за да стане "копринено", както се пее за него, а водата, с която се замесва, трябва да бъде донесена в бяло менче от девойка или млада булка в къщата, която още не е раждала.
Българската народна традиция е свързана с обичая коледуване, а основни участници в него са ергени. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят шарени тояги. Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят. От полунощ до сутринта коледарите обикалят домовете, пеят коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта. Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година.