Всички са се "защитавали" до кръв пред "Соло"

https://blitz.bg/obshtestvo/vsichki-sa-se-zashtitavali-do-krav-pred-solo_news45201.html Blitz.bg

Дни след пиянската свада, която остави два трупа пред дискотека "Соло" в центъра на столицата свидетели и участници в побоя от двете участващи групи излизат пред медиите с идентична позиция: НАПАДНАХА НИ, ЗАЩИТАВАХМЕ СЕ. Това чуха и зрителите на Нова тв тази сутрин през разказите на младеж от компанията на убитите Васил и Кирил и на майката на обвинения за трагедията Илиян. Потърсен по телефона, зам.-градският прокурор Роман Василев отсече: "Достатъчно се говори по случая, всичко, което се каже или покаже сега, само ще затрудни разследващите. Всички, които имат отношение, са разпитани от органите на досъдебното производство или ще бъдат разпитани, като ги установят".

"Биха се с повече от двама", каза за приятелите си Кирил Въжаров и Васил Александров младеж от тяхната компания, който остана с гръб към камерата и чието име не беше съобщено. Така той репликира на разказа на майката на обвинения Илиян - Петя Тодорова, която покрусена разказа по телефона как синът й се опитвал да спаси приятеля си, паднал на земята, с разбита глава и в комоцио, почти в безсъзнание вече.
Според приятеля на убитите младежи всичко е тръгнало от разменени реплики между Кирчо (раненото момче, което е още във Военна болница) и компанията на Илиян. Кирчо бил излязъл с чаша от заведението и им казал "Наздраве", а те се обидили, нарекли го говедо и тръгнали на бой. Според Петя Тодорова обаче синът й е разказал, че са ги нападнали пияни, петима на брой, че са разбили чаша пред лицето му и е трябвало да се бие, за да се спасят. "Борехме се за живота си", казал. Нападките тръгнали заради това, че с двама естонци, момче и момиче от фирмата, в която работел, разговаряли на английски. "Не може да говорите в тази страна на английски", бил аргументът на отсрещната страна.
"Аз бях се отделил и пикаех на стълбите на Съдебната палата, когато приятелката ми викна - Димитре, бият се, ходи да ги разтървеш", каза младежът. В мелето не се виждало кой кого удря, кой кого ръга и какво се случва въобще. Той само видял как другите се качват по такситата.
Кирил Въжаров първоначално не бил толкова зле, стоял прав, свалил си ризата, за да видят дали не е наръган отзад. Другият Кирчо изтичал при охраната на заведението да му прегледат раните. Най-тежко изглеждал рожденикът Васил, който лежал на земята, не можел да говори, само похърквал. При него била засегната аортата и кръвта му изтичала.
"Събраха се хора, дойдоха и полицаи, но само гледаха. Линейка не се появи близо 20 минути. Накрая момче от охраната с неговата кола ни закара с Васил до "Пирогов", а там санитарите го бутаха, като че ли е дошъл на контролен преглед", разказа за ужаса си Димитър. Когато се върнали на местопроизшествието, Кирил бил вече мъртъв. Докато се опитвали да правят изкуствено дишане на Васил и търсели пулса му, не виждали какво се случва с Кирил, а той вероятно е бил засегнат в сърцето.
"Касапин и колач" - такова е определението, което дават за Илиян в компанията на убитите. И тримата са прободени в меките тъкани, където има жизнено важни органи, само при другия Кирчо ножът се е приплъзнал по лопатката и това го е спасило, казали лекарите.
От другата страна обаче за нож въобще не е ставало дума. Илиян не е казал на майка си как и с какво е участвал в боя. "Бил се е и се е опитал да спаси приятеля си", знае само Петя Тодорова. Синът й казал по телефона, че се е случило нещо ужасно, те дошли и го прибрали с кола от апартамента им в София.
"Загубихме много, а най-много загубиха тези, които не са и не могат да се срещнат вече с това момче", каза в студиото лелята на убития Васил - Лиляна Цветанова. Всяка сутрин той целувал майка си, отивайки на работа. Говорели си често за Вселената, за Бог. Искал да има поне три деца. За криминално досие не можело и дума да става. "И аз чувам от вчера много неща за г-н Тодоров, за мутренски кръгове и т.н., но няма да кажа, че е криминален", посочи лелята. Принципът на племенника й бил "Помагай, когато можеш". Сестрата на момчето Мирослава получила на рождения му ден обещание - "Сестричке, ще ти донеса звезда". Сега вече може да изпълни това обещание, каза скръбно момичето. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай