Ясен Тодоров разкри защо Семерджиев не отнесе най-тежката присъда, виновни са...

Според заместник-директора на НСлС, т.нар. съдебна реформа няма да доведе до по-добро правосъдие в България

Удовлетворен съм от това, че трудът, който положиха моите колеги следователи и прокурори даде резултат, какъвто очакваше обществото. Ние не можем да даваме оценка на работата на съда. Такава оценка ще даде въззивния и евентуално касационният съд. Това каза пред Nova News заместник-директорът на Националната следствена служба (НСлС) Ясен Тодоров по повод присъдата от 20 години затвор на Георги Семерджиев.

„Лично за мен беше очаквана такава присъда и горе-долу в този размер. Нямаше как да се отиде на максимално наказание, защото липсваше един от елементите – смъртта да е причинена на пешеходна пътека“, каза Тодоров.

Той припомни, че още след през лятото е посочил този законодателен пропуск и се е обърнал към Народното събрание. „Уважаемите народни представители намират работа за какво ли не друго, но не приеха тази поправка, която да даде възможност в закона да влезе нещо логично - тежко да се наказва тогава, когато смъртта е причинена извън пътя, на тротоар, детска площадка и т.н.“, обясни той.

„Още в деня след катастрофата казах, че най-важното за нас е да докажем кой е управлявал автомобила и че лицето, което го е управлявал, ще бяга от това, около това ще изгради своята защитна теза“, посочи Тодоров.

„То е безспорно. И автоекспертите са го казали. Ако е имало лице на задната седалка, няма как това лице да е живо или да има такива травми, които да му позволят да се отдалечи от местопрестъплението“, коментира той по повод твърденията на Семерджиев, че не той е управлявал автомобила от катастрофата, отнела живота на две млади момичета.

„Показахме на обществото че съдебната система на практика работи, въпреки че е обект на най-много критики“, подчерта Тодоров.

По повод обявяването за международно издирване на Красимир Каменов-Къро той заяви: „Българската прокуратура е предприела всички законови действия, които може да предприеме. НСлС не работи по това производство, но разбрах, че той е привлечен задочно като обвиняем и най-нормалното е да бъде обявен за издирване“.

Относно обвиненията срещу Коста Кънчев и Антони Тренчев той посочи: „По това дело работи НСлС. Нямам прави да се меся в работата на своите колеги. Знам, че миналата седмица ВСС отпусна една голяма сума за експертиза по това дело – 500 хил. лв.“.

Тодоров коментира и закачката с включването на Тренчев от Белград: „Явно г-н Тренчев притежава чувство за хумор, той е млад, симпатичен човек. Ние сме аналогова прокуратура според него. Ще видим какво ще се случи накрая. Интересно ще е, ако се окаже, че г-н Тренчев не са окаже прав“.

„Когато съдебната власт в една държава-член на ЕС и НАТО е атакувана по нелегитимен начин, има опасност за атакуване на върховенството на закона в тази страна и нейните партньори“, каза той по повод разследването за заплахи срещу магистрати.

Според заместник-директора на НСлС, т.нар. съдебна реформа няма да доведе до по-добро правосъдие в България.

„Механизъм за разследване на главния прокурор, както и механизъм за разследване на всеки български гражданин, съществува и в момента. България е предприела страшно много действия в подобряване на работата на своето законодателство“, подчерта той.

„Аз призовавам народните представители, преди да се правят на велики законотворци, да си изпълнят конституционните задължения. Още в деня след като си гласуват правилник, да изберат членове на ВСС“, призова Тодоров.

„Да гласуват бюджет на съдебната система, защото на практика с това свое бездействие спъват работата на съдебната система“, допълни той.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук