За кого бяха направени промените в ЗУТ?
Последните промени в Закона за устройство на територията станаха широко популярни, но никой не си дава сметка колко много строителни обекти от 1 и 2 категория касаят те. Това са магистрали, мостове, тунели, пътни възли, строежи, при които не се допуска прекъсване на технологичния процес и много други.
Практиката и административните казуси, касаещи сроковете за строеж на тези обекти, е причината експерти и депутати да обединят сили в опит за справяне с проблемите при строителството им.
Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, един вносителите на проекта, в опит да обясни точно това каза: „Смея да твърдя, че законопроектът, който сме внесли с колегите, е плод на труд – заедно с Министерството на регионалното развитие и колегите от нашата Комисия по регионална политика, и той касае обекти от първа и втора категория – най-големите обекти, на които сме им дали толеранс по чисто обективни причини, тъй като в практиката се показа, че поради ред обжалвания, било административни, било оценка на въздействие на околната среда, било други процедури, тези обекти се правят с години и сме дали един толеранс просто вместо за пет години да завършват обектите за десет години. И е съвсем логично“.
Тези законодателните промени на управляващите в подкрепа на големите и сложни строителни обекти потвърждават думите на премиера Борисов, че винаги е готов да защити работата на строителите в България.
ДНСК потвърди, че промените касаят два емблематични за София строежа – „Ай Тауър“ и „Златен Век“. Промените обаче, касаят и големия проект с небостъргач на „Гаранти Коза“.
Наскоро Административният съд в София излезе със свое становище, от което недвусмислено става ясно, че промените в ЗУТ трябва да бъдат прилагани и за заварените случаи. Редица експерти също обосноваха практически и юридически приложимостта на промените към започнатите вече строежи.
Това направи и председателят на Камарата на архитектите в България – арх. Борислав Игнатов, според когото прилагането на промените в ЗУТ трябва да става и за заварените случаи.
Като се има предвид строителния подем у нас, тази практика на прилагане на промените в ЗУТ касае и всички останали строежи от 1 и 2 категория – независимо дали започват да се строят сега или вече са в процес на строеж.
„Ай Тауър“, „Гаранти Коза“ и „Златен век“ са само известните до момента сложни проекти от 2 категория, за които разрешението за строеж е удължено от 5 на 10 години.
Но кои са останалите обекти, заради които е направена поправката – не става ясно, тъй като по необясними причини все още не е оповестен публично целият списък с проекти, в подкрепата на които бяха направени промените в ЗУТ.
Затова призоваваме институциите да представят на медиите и обществеността пълен списък с обектите от 1 и 2 категория, към които поправката в ЗУТ трябва да бъде приложена, тъй като тя е направена за всички тях.