Жестоко разкритие в БЛИЦ! Антон Тодоров пред медията ни: Плевнелиев смачка разследване на ДАНС срещу "Агнешките главички"! В играта е Трайчо Трайков! (ДОКУМЕНТИ)
Прокопиев и брат му Александър бяха обвинени за приватизацията на "Каолин", но после делото бе скандално прекратено, категоричен е политологът
Кръгът "Агнешки главички" продължава да изпира имиджа си чрез медиите на "Капитал" и уж големите телевизии, които са се превърнали в негови говорители. БЛИЦ потърси мнението на известния политолог Антон Тодоров, който от години разобличава дейността на задкулисието и главните му герои. Тодоров разкри нови скандални факти около приватизацията на "Каолин" и как златното предприятие бе раздържавено.
"Приятелите на „Агнешките главички“, които получават апетитни активи и концесии чрез РМД-приватизацията на „Каолин“ решават, че приватизационния договор, колкото и да е облегчен, все пак може да бъде допълнително „подстриган“ в тяхна полза. В края на юли 2000 г. изпращат писмо до Агенцията за приватизация с вх №26-00-2494/31.07.2000 г., с което настояват (и постигат) отпадане на три ограничения в първоначалния приватизационен договор. Пак ще подчертая, първоначалният договор е с много улесняващи ги клаузи, но това не ги задоволява. Прокопиев и сие настояват от договора да отпаднат:
- задължението купувача безалтернативно да не намалява участието си в капитала под 51 % - чл.16 от договора;
- задължението средносписъчната численост на персонала да се увеличава независимо от другите фактиро - чл. 18 от договора
- забраната да не се извършват разпоредителни сделки с дълготрайни материални активи, надвишаващи 20 % от балансовата им стойност.
Те постигат редуциране на програмата за трудова заетост, променят инвестиционната програма и съкращават срока за изпълнението й", разкрива пред БЛИЦ Тодоров.
И продължава: "Назначен е нов Борд на директорите със следните членове: Иво Прокопиев – председател, Александър Прокопиев – изпълнителен директор, Константин Ненов – главен изпълнителен директор и Филип Калоянов – изпълнителен директор. Фирмата е преобразувана в акционерно дружество (АД). Решението за увеличаване на капитала е взето при условието „Алфа Финанс” на Проколиев да придобие всички нови акции. Овладяването на дружеството се осъществява чрез анекса към договора договора за приватизационна продажба на 75 % от капитала на „Каолин“ ЕАД с Агенцията за приватизация, чрез който се променят споменатите по-горе три клаузи. Анексът дава възможност за увеличаване на капитала и изтласкване на РМД-то. В крайна сметка след операцията розовобузестият Иво Прокопиев вече контролира 62% от капитала на завода. А вие духайте супата – и тогава, и сега. Като си нямате приятели „Агнешки главички“ и не притежавате необходимата доза безсрамие и наглост, за да вършите онова, което иначе, много претендиращите за морал и принципност „капиталци“ са вършили, вършат и, както по всичко изглежда, ще продължат да вършат".
"През 2002 г. Иво Прокопиев е обвинен за незаконна приватизация на „Каолин“. Освен него и брат му Александър, също така и петима членове на Борда на директорите на фирмата - Константин Ненов, Георги Димов, Иван Сливов, Станимир Кръстев и Филип Калоянов, биват привлечени под отговорност по чл. 283 от Наказателния кодекс за престъпление по служба, свързано с приватизация. Всички те получават ограничителни заповеди и са задължени да внесат парична гаранция, за да не бъдат арестувани. Международният паспорт на Иво Прокопиев също е отнет", категоричен е Тодоров.
- Година по-късно обвиняемите са изправени пред съда в Разград. Прокурорът изненадващо сваля всички обвинения и съдебното дело завършва с обявяването им за невинни. През юни 2006 г. Инспекторатът на Върховната касационна прокуратура започна разследване срещу прокурорът за забавено разследване и тя е принудена да подаде оставка. Прокопиев никога не отговори на горните факти около параметрите на приватизацията, приватизационния договор и схемата, по която дружеството попадна в неговите ръце. Нека направя едно важно уточнение – няма никакво значение какво е решил преди тринадесет години съда. Тук основният въпрос е в моралната страна на сделките, които тези нахални типове са вършили. Какво значение има, че съдът бил казал, че нямало престъпление – самият факт на извършване на РМД-приватизация при описаните вече условия и с описаните вече резултати, е морално укорим. Това не пречи на Иво Прокопиев и кръгът „Агнешки главички“ да изпитват непреодолима страст към обяснения как тези разследвания и дела били „удар по репутацията на съвета на директорите на „Каолин“ и „наказателно преследване на български мениджъри, ръководещи успешно фирми“. Аргументът му, че след приватизацията на „Каолин“ дружеството било удвоило производството си е практически безсъдържателен, защото това не касае самата скандална и откровено воняща сделка по приватизацията на дружеството."
Политологът Тодоров не спести неудобната истина и за кандидат-президента Трайчо Трайков.
"Днес същите хора готвят Трайчо Трайков, човек с харизма колкото чаша вода, за лидер на новото си политическо чудовище. И пак се правят на десни, на антикомунисти, на русофоби и т.н. Прощавайте, ама ако те са такива, аз отказвам категорично да ме асоциират с тях. Защото и аз се смятам за десен, за антикомунист и противник на Москва, но никога през живота си не съм приватизирал каквото и да е, камо ли по описания начин. Никога не съм откраднал един лев публичен ресурс, нито пък съм получил каквато и да е публична собственост. Никога през живота си не съм бил на държавна заплата, всичко, каквото харча е изкарано с тежък труд, в полето на едно от най-конкурентните занятия – журналистиката и то разследващата журналистика. Като стана дума за Трайков нека припомня, че и той е бил акционер в „Каолин“ АД . В това нямаше да има нищо лошо, ако това не се беше случило, докато той беше министър на икономиката. Затова Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси преди четири години реши, че бившият министър на енергетиката, икономиката и туризма Трайчо Трайков е в конфликт на интереси заради участието му в отдаването на концесия на „Каолин“ АД", категоричен е Тодоров.
"Според институцията Трайков е действал в частен интерес в периода 2009-2011 година, защото е подготвил мотивиран доклад и участвал в приемането на решение на Министерския съвет за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства от находище „Балабана“ в община Дулово, Силистра в интерес на „Каолин“ АД, където е притежавал 278 акции в тази компания. „20 лв. съм спечелил от акциите в „Каолин“, те ли ще ме мотивират“ беше нахалният отговор на Трайчо Трайков през 2012 г., когато горният факт стана публичен. Не, не 20 лв. са те мотивирали, мотивира те участието в тази задкулисна група, принадлежността към която осигурява на такива като теб и Радан Кънев възползване от „фабриката за луксозни съдби“, т.е. участие на висши нива в публичната власт – представителна и изпълнителна. Там същите тези кръгове ви инсталират на диспечерски позиции, свързани основно с разпределяне на публични пари. Затова след всяко подобно заемане на такава позиция, Вие и Вашите промоутъри си тръгвате дебело намазали филията. Както по всичко изглежда, никога няма да си платят за злодеянията тези типове. Дори и след последното разследване на ДАНС от 2010 г. вероятността за справедливост относно тази сделка остава практически нулева. И как да е другояче, след като никой не опроверга съмненията, че лично Росен Плевнелиев е упражнил влиянието си това разследване на ДАНС да бъде занулено", хвърли бомбата пред БЛИЦ Тодоров.
Ивайло КРАЧУНОВ
БЛИЦ ще продължи да разкрива неудобната истина за грабежа на българската икономика, започнал по времето на Иван Костов.