По предложение на Станислав Анастасов от ДПС-Ново начало депутатите гласуваха да отпадне трета точка от дневния ред.
Тя е за създаването на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно наличието на влияние от страна на Съединените американски щати (САЩ) в Република България, включително от свързани и произхождащи от тях неправителствени организации.
Точката отпадна, обаче преди гласуването отново се заформи скандал.
Станислав Анастасов обвини председателя на парламента Наталия Киселова, че изобщо е допуснала в дневния ред да се разглеждат отношенията ни с партньорска държава като САЩ.
Той предложи създаването на комисия, която "да разследва влиянието на тези НПО, които работят в частни бизнес интереси и в тяхна полза", визирайки че има организации, особено свързани със Сорос, които наистина имат подозрителна дейност.
И поиска точката на "Възраждане" за влиянието на САЩ у нас да отпадне, а Киселова да си вземе "една хубава бележка кои са партньорите на България".
Краси парламента
Цончо Ганев репликира Анастасов като го обвини, че е "пряко зависим и от чужди служби".
"България днес е в НАТО, утре може да не е. А САЩ вече заявяват, че няма да са в НАТО. Оглеждайте се кога ще бъдете арестувани, вероятно ще е скоро, когато си замине това правителство", каза Ганев.
Анастасов отново излезе, като направи забележка на Киселова.
"Не сте тук за да красите Народното събрание, а като председател. Допускате език на омразата", каза Анастасов.
"Вие помните по 30 секунди. Не знам какъв вкус има колегата Анастасов, като споменава, че красите парламента", допълни и Хамид Хамид от ДПС-НН.
В крайна сметка точката отпадна със 155 гласа "за" и 36 "против", а Киселова даде час почивка.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!