Чух срам и позор. Чух човек, който не може да си представи да си лекар, медик, фелдшер, сестра. Това заяви пред bTV д-р Мирослав Ненков - един от водещите анестезиолози и бивш министър на здравеопазването, по повод изказването на депутатът от ИТН Тошко Йорданов на вчерашната здравна комисия в НС.
Предистория
Припомняме, че както БЛИЦ писа по-рано изказване на депутата от „Има такъв народ“ Тошко Йорданов предизвика остри реакции в обществото, след като той се обърна към протестиращи млади лекари с думите: „Ако не ви харесва тук, отидете да работите в село в Сицилия“. Според него, студентите и специализантите нямат право да поставят изисквания, тъй като нямат необходимия стаж и подготовка.
Йорданов подчерта, че държавата не е длъжна да се съобразява с желанието на младите лекари къде и как да специализират. Той предложи, ако те не искат да работят при настоящите условия, България може да внесе чуждестранни медици, които биха били доволни да получават заплата от 500 долара.
Изказването беше критикувано като унизително и арогантно, а от „Продължаваме Промяната“ поискаха от управляващите да се разграничат от него.
"Човек, извън реалността, с една доста прилична заплата, който предлага като "гайка" да се внесе медик за 500 долара. Страшна наглост и безочие."
Такова отношение към кадри, които са "кът", е недопустимо, смята д-р Ненков.
"Колегите в чужбина тръпнат за нашите лекари и ги чакат, Тошко обаче не го чакат", коментира анестезиологът.
"Тошко разсъждава колкото може момчето. Доходите са само една малка част от исканията на младите медици", завърши той.