Даниела Везиева бие тревога: Ако увеличим данъците и осигуровките, ще...
Добрите икономически показатели, създадени в последните 10 години, както и производството, туризмът и земеделието са факторите, които оказват добро влияние за развитието на икономиката, добави бившият министър на икономиката
Икономиката в България носи последиците от 3-годишната политическа криза, но все още се справяме, все още сме в растеж, все още отчитаме добри резултати.
Добрите икономически показатели, създадени в последните 10 години, както и производството, туризмът и земеделието са факторите, които оказват добро влияние за развитието на икономиката.
Но скоро време няма да е точно така предвид това, което виждаме като политика в публичните финанси, предстоящия проект на бюджет, предвид на това, че никой не говори към момента за дългосрочни политики, което е много важно. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Даниела Везиева – бивш министър на икономиката, сега член на Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ).
Според нея в проектобюджета за 2025 година няма никакви изненади. Разходната част е висока, но има причини това да е така.
"Когато сме непрекъснато в тази фаза на популизма, т.е. с предизборни кампании, това се отразява реално и върху решенията на депутатите, и върху служебния проектобюджет. А и служебният кабинет като такъв няма как да изработи нови политики и нова структура на бюджет. Ето защо виждаме една почти абсурдна ситуация, в която е този бюджет,“ обясни Везиева.
В приходната част на проектобюджета са заложени мерки, които няма да доведат до това реално увеличение, добави тя и обясни, че увеличаването на капитала на ББР няма да донесе някакво съществено увеличаване в приходната част.
"Това увеличение на данъците, на осигуровките и т.н. не е правилна стъпка точно в този момент, защото ние нямаме различна, нова, реформирана структура на бюджета. Липсват всякакви политики – ние имаме едни числа в приходната и една числа в разходната част.“
По думите й не би следвало автоматично да се качва минималната работна заплата и доходите да се индексират автоматично, защото това не е свързано с производителността на труда, т.е. срещу това увеличение, ние нямаме добавена стойност.
"Публичните ни финанси трябва да са насочени в посока на това, какви инвестиции могат да привлекат, как да увеличим експорта и как наистина доходите да нарастват на съобразно производителността,“ посочи още експертът и добави, че е добре да се налеят малко пари в малкия и средния бизнес през това да има примерно нулева ставка за реинвестиране на печалбата.
Даниела Везиева допълни още, че влизането ни в Шенген в този момент чисто икономически ще даде добър тласък по отношение и на логистиката, на туризма и на много от икономическите сектори, но напомни, че влизаме в момент, в който светът е заплашен от войни, което изцяло променя вида на Шенген като свободно място за търговия, за движение на стоки и на услуги.