Георги Ганев разплете голяма интрига със стола на Асен Василев ВИДЕО

Според него в последните седмици вероятността да се сформира правителство нарасна от 0,3 на 3%, но опасностите пред формула за създаване на кабинет са много повече

Отказът на кабинета да се ангажира с решение за постигане на 3% дефицит е признак за нежелание за формулиране на политическа воля. Това е бюджет, който изразява политиката на президента. Всички ставки трябва да са 20% без изключение. Включително тази за туроператорските пакети. Това каза пред Nova News Георги Ганев, депутат от ПП-ДБ.

Той отрече някой да е говорил с него за поста на министър на финансите. "Не бих приел поначало да бъда министър, не се смятам за достатъчно квалифициран, не съм добър мениджър. Не се считам за подходящ. Имена на министри в рамките на групата на ПП не са били обсъждани. Не е изключено да се свика среща, на която да бъдем запознати с перспективите пред кабинет с мандат на ПП-ДБ", обясни той.

И уточни, че е по-добре, ако няма шанс да се случат някои проекти по ПВУ, по-добре да не се бюджетират - пример са част от вложенията в пътностроителни обекти, както и разходите за издръжка. 

Според него в сферата на публичните финанси ПП и ГЕРБ са постигнали съгласие по темата за 3% бюджетен дефицит.

"По-скоро сме склонни да търсим резерви в намаляване на предвидени разходи. Прибиране на по-голям процент държавни предприятия е възможен приход, такъв са и изтичането на преференциални акцизи за потребители. Ценностните различия са важни, но дали ще са голяма пречка или не, предстои да видим.

Може да са сериозна, но непреодолима пречка. При толкова опити, в които се разбира, че без никоя от двете партии не може да се управлява, би следвало да се преодолеят пречките", смята Ганев.

Той допълни, че по-голям дивидент може да дойде от печалбите на дъщерните дружества на БЕХ.

Според него в последните седмици вероятността да се сформира правителство нарасна от 0,3 на 3%, но опасностите пред формула за създаване на кабинет са много повече, отколкото попътните ветрове. 

"Новоемитираният дълг няма да бъде нужен, ако се намали дефицитът с няколко милиарда лева. Тегленето на дълг миналият септември беше излишно. Към емитирането на нов дълг трябва да се подхожда крайно предпазливо. 6,4% дефицит ще е сериозна преграда на желанието ни за влизане в еврозоната", подчерта депутатът.  

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук