Кабинетът отпусна 4,5 млн. евро за ремонт на оградата с Турция

Решението е взето – ще се укрепва съоръжението и прилежащият път по българо-турската граница

https://blitz.bg/politika/kabinetat-otpusna-45-mln-evro-za-remont-na-ogradata-s-turciya_news1144338.html Blitz.bg

Правителството отпусна 4,5 млн. евро за спешни ремонтно-възстановителни дейности по оградата на българо-турската граница. Средствата ще бъдат насочени към укрепване на съоръжението и прилежащата инфраструктура, като целта е повишаване на сигурността и контрола по външната граница на ЕС, пише "Дарик".

Турски депутат заплаши Израел с 400 хиляди дрона и унищожение


Министерският съвет прие решение за одобряване на финансиране за Министерство на вътрешните работи за 2026 г., с което се осигуряват 4 500 000 евро за неотложни дейности.

Средствата ще бъдат използвани за ремонт и възстановяване на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип, укрепване на прилежащия път и поддържане на инфраструктурата по българо-турската граница.

Защо се налага финансирането?

Оградата по границата с Турция е ключов елемент от контрола на миграционния натиск, охраната на външната граница на Европейския съюз и превенцията на незаконно преминаване.

С течение на времето съоръжението се амортизира и изисква периодични ремонти и поддръжка, особено в по-натоварените участъци.

Борсовите индекси реагираха светкавично след нови знаци за край на войната в Иран

Още средства – и за дигиталното управление

С отделно решение кабинетът одобри финансиране и за Министерство на електронното управление за 2026 г.

Средствата там са предназначени за обезпечаване на текущи разходи и поддържане на ключови дигитални системи.

Очаква се дейностите по ремонта да започнат в кратки срокове, да бъдат обхванати най-критичните участъци и да се гарантира по-добра оперативна готовност на службите.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай