Какво ще се случва след въвеждането на извънредното положение, според правосъдния министър
Ако се приеме Законът за извънредното положение - би трябвало да възпроизведе най-интензивните мерки, категоричен е Данаил Кирилов
До края на деня ще бъде готов проектът за закон, касаещ мерките по време на извънредно положение. Това каза министърът на правосъдието Данаил Кирилов.
Официално: Парламентът обяви извънредно положение в цяла България!
"Законът, който готвим като проект, е закон за мерки по време на извънредното положение, обявено с решението на НС в петъчния ден", каза правосъдният министър пред БНР.
ДОКУМЕНТ разкри точните параметри на извънредното положение според Конституцията
"Той трябва да съдържа най-интензивните мерки, които ограничават по-сериозно правата на личността, посочи Кирилов и допълни: "Предложението засега е формулировката да бъде до прекратяване на обявеното извънредно положение, без дата.".
Какво пише в ДОКУМЕНТА, с който Борисов поиска извънредно положение
"Ако няма друго решение на Народното събрание, този ден е 13 април", допълни правосъдният министър. Той е категоричен, че ограничителните мерки до момента по никакъв начин не засягат основни права на гражданите.
Законът за извънредното положение ще уреди мораториума върху процесуални срокове, започнали да текат по висящи производства, преди обявяването на извънредно положение на 13 март.
Ето какво ще се случва у нас след въвеждането на извънредното положение, според Конституцията!
"Мораториум върху процесуалните срокове би успокоил страните в различни производства, че ще могат спокойно да упражнят правата си след приключването на извънредното положение", поясни още Кирилов.
Мораториумът върху процесуалните срокове е един от малкото въпроси, които изискват законодателна уредба през изричен закон.
"Спирането на процесуални срокове ще бъде факт в момента, в който Народното събрание потвърди това", подчерта Кирилов.
"Висящите съдебни производства бяха отложени с предходно решение на Висшия съдебен съвет", припомни той и допълни: "В момента в съдебните сгради няма висящи дсела, освен тези за които изрично е посочено с оглед на техния характер".
"Съдийската колегия на ВСС подробно е дала указания на съдилищата по отделните видове дела и основно по тези, които няма как да не се поставят за разглеждане. Тези дела обаче са ограничен кръг", уточни Данаил Кирилов и допълни: "Могат да се гледат в една единствена съдебна зала, близо до входа и без струпване на лица участници в тези производства".
"Мерките срещу разпространение на коронавируса предвиждат минимален достъп на външни лица в съдебна зала. На гледането на мерките за неотклонение няма да бъдат допускани такива", уточни Данаил Кирилов.
"Максимално ще бъдат ограничени конвоите на задържани лица, спрени са свижданията в местата за лишаване от свобода", отбеляза правосъдният министър.
"Тези мерки ги прилагаме повече от две седмици. Имаме натрупване на напрежение - то е обяснимо, но затворната администрация се справя добре. Поддържа се добра и висока хигиена.
Не сме забранявали извеждането на открито пространство, където лишените от свобода най-много контактуват, но смятаме, че и там във възможна степен се спазва по-голяма дистанция между затворниците", каза още правосъдният министър.