Със 151 гласа „за”, 71 „против” и един „въздържал се” парламентът прие на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
План-сметката на касата подкрепиха депутатите от ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало”, „БСП-Обединена левица”, „Демокрация, права и свободи” - ДПС и „Има такъв народ”.
Против бяха от „Продължаваме Промяната-Демократична България”, „Възраждане” и МЕЧ. Въздържа се един народен представител от ПП-ДБ.
Законопроектът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса предвижда значително увеличение на финансовите средства спрямо предходни периоди, като общата сума на приходите и трансферите достига близо 9.5 милиарда лева.
Здравноосигурителна вноска
Здравноосигурителната вноска се запазва на 8 на сто. Най-голямата част от бюджета – почти 9 млрд. лева, са предназначени за здравноосигурителни плащания. Тези средства ще гарантират закупуването на медицинска помощ в обхвата на задължителното здравно осигуряване.
Параметрите на бюджета включват 90 милиарда приходи, 96 милиарда разходи, като разликата между двете - малко над 6 милиарда лева, е точно в рамките на трите процента дефицит. Това е и изискването за влизане в еврозоната.
Правителството е заложило и 15 милиарда лева за капиталовата програма на общините като разход и 6 милиарда повече приходи от ДДС, спрямо миналата година. Сметките на управляващите трябва да излязат точни, защото ако приходите са по-малко от заложените, може да излезем от границите на трите процента бюджетен дефицит.
По-рано парламентът одобри на първо четене и законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!