Политолог разкри подводния камък с третия мандат и разбули мистерията около кабинета на Радев
Няма нужда да се истеризира ситуацията, както правят някои „нови-стари, изключителни стари лица в днешния политически контекст“, категоричен е Методиев
Да се прави правителство с третия мандат щеше да бъде политическа неграмотност, каза в интервю за БНР политологът Калоян Методиев, основател на Институт „РЕГО“.
По думите му всички, които са искали това да се случи, всъщност са искали да използват БСП за решаване на собствени проблеми или са били „заалчнели за някаква форма на власт или на политическо време, което да използват“.
За радост не се стигна до този сценарий, който щеше да е удар по БСП, коментира Калоян Методиев.
Той допълни, че БСП „стоят единствено стабилни в момента по отношение на ГЕРБ като политика“ на фона на крясъците в парламента, на хаотичното приемане на законодателство и на „безобразния Изборен кодекс, гласуван по нощите“.
В служебния кабинет на президента Радев ще се търси контраст спрямо предишния, смята Методиев. Според него предишният служебен кабинет е бил провал. Той се надява настоящият да е по-различен, по-конструктивен и по-балансиран.
„Защото ако го подкара към чист реваншизъм, при тази завихряща се хаотичност на изборите, която ни чака предвид Изборния кодекс, ще станем свидетели на фиаско. Тоест или ще се занимават с изборния процес отговорно, компетентно и спокойно, или ще тласнат страната към хаос.“
„Предполагам ще се търси и малко популизъм, за да може да се дрънкат оръжията предвид предстоящата президентска кампания“, коментира още политологът.
Няма нужда да се истеризира ситуацията, както правят някои „нови-стари, изключителни стари лица в днешния политически контекст“, категоричен е Методиев, според когото не може всеки ден да говориш от името на суверена.
„Като чуете говорене тип „гражданите искат, суверенът ми каза“, имайте предвид, че става въпрос за политическо мошеничество, за политическа измама, за популизъм, за нещо, което манипулира общественото мнение.“
Относно формирането на новия състав на Централната избирателна комисия Калоян Методиев посочи, че партиите си номинират кандидатите, както досега, а президентът само издава указ, по традиция председателят е на най-голямата партия, „но предвид ситуацията на ГЕРБ, това едва ли ще се случи“.
Според Методиев „вината е изцяло и единствено на ГЕРБ, които сами се докараха до тази ситуация да не се спазват традициите, а да се стига до процес на джуркане“. В този смисъл напрежение ще има, прогнозира той.
Това е рутинна процедура, а се превръща в централен обществен и политически проблем, отбеляза Методиев, който отдава това на „болестното състояние на политическата система“.