Искам от тази висока трибуна да благодаря на българите, които с вота си сложиха край на политическата криза. Масовото гласуване на тези избори върна така необходимата легитимност на най-важния политически орган на страната и отвори възможността то да работи оперативно и обективно.
Това заяви от трибуната на Народното събрание лидерът и кандидат за премиер Румен Радев.
Ето какво още каза той:
"За първи път от много години свикахме НС толкова бързо след изборите и избрахме председател на НС бързо и без обичайните скандали. Българите очакват този конструктивен дух да се запази и занапред. Политическият дебат трябва да измести личните нападки, а парламентът да произвежда закони, а не скандали.
В цялата ни демократична история за първи път толкова екстремно формираме и правителство, без безкрайни преговори, излъгани избиратели и крехки коалиции.
В кампанията си поставихме за цел абсолютно мнозинство. Мнозина ни подцениха, казвайки ни, че целта ни е нереалистична.
Нямаме илюзии за кризите и изпитанията, които седят пред правителството - галопиращи цени, рекордна инфлация и дефицит, проблеми, очертаващи се с бюджета, липсващи реформи, тежка глобална икономическа и енергийна криза и ескалиращи конфликти.
В тази обстановка успехът ще зависи от ефективното взаимодействие между правителството и НС. Предстои ни да решаваме неотложни задачи - високите цени, спасяването на Плана за възстановяване и устойчивост, избор на нов ВСС и Инспекторат.
Ще се ръководим от заложените в нашата Конституция принципи, утвърждаващи политическия плурализъм, разделението на властите и върховенството на правото.
Ще разчитаме на градивния принос на опозицията, това е нашето разбира на демокрацията. Ще разчитаме на вашия опит и преценка, разбира се и на критика и алтернативни предложения.

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ
След злополучния ремонт на Конституцията ще си позволя да съхраня в себе си скептицизъм относно качествата на предложенията ви.
Трябва да внимаваме дали предложенията са прозрачни, целесъобразни и доколко ще са ефективни. Призовавам с общи усилия да направим така, че качеството на законодателната дейност да има превес над количеството.
Сред основните ни цели е ускореното развитие и модернизацията на страната и гаранцията за сигурността на българите. За постигането на тези цели ще работим. Ще работим за възстановяване на справедливостта и разграждане на олигархията.
Ще пресечем достъпа върху публични ресурси и рекета върху бизнеса. Ще работим за съхраняване на мира и недопускане на въвличането на България във военните конфликти около нас.
Ще работим за социална справедливост, достойни доходи, равенство между половете, за ускорено икономическо развитие, за справяне с високите цени, привличане на инвестиции, преструктуриране на икономиката към производства с висока добавена стойност, модерна инфраструктура и свързаност, поносими цени за домакинствата и бизнеса, гарантиране на продоволствената сигурност, бъдеще за младите, достъпно и качествено образование и здравеопазване, чиста околна среда и опазване на българската природа, модернизация на армията и повишаване на отбранителните й способности, борба срещу престъпността, развитие на културата като стожер на идентичността, развитие на спорта, като източник на здраве и национална гордост.
Ще работим за достойна България пред Европа и пред света.
Постигането на тези цели е възможно само при тясно и ефективно взаимодействие между правителство и Народно събрание.
Още в понеделник ще внесем нашите предложения за законопроекти по най-наболелия за българите въпрос – галопиращите цени, Очаквам пълноценен дебат и експедитивни решения.
Още в понеделник ще внесем предложения за промяна на Закона за съдебната власт. Искаме първо да променим закона и тогава да стартираме процедурата за избиране на нов ВСС и Инспекторат, за да не получим още от същото.
Имаме визия за съдебната реформа и ще внасяме поетапно нашите пакетни предложения и инициативи.
По ПВУ ще използваме внесените вече законопроекти, но ще внасяме и нови такива, заради кратките срокове."
Предлагам структура на МС. Той ще се състои от премиер, четирима вицепремиери и 18 министри.

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ
Ето кой влиза в редовния кабинет на Румен Радев:
Министър – председател – Румен Георгиев Радев;
Заместник министър – председател и министър на финансите - Гълъб Спасов Донев;
Заместник министър – председател и министър на икономиката, инвестиците и индустрията – Александър Георгиев Пулев;
Заместник министър – председател – Иво Христов Петров;
Заместник министър – председател Атанас Ангелов Пеканов;
Министър на вътрешните работи – Иван Петев Демерджиев;
Министър на отбраната – Димитър Желязков Стоянов;
Министър на външните работи – Велислава Николаева Петрова – Чамова;
Министър на правосъдието – Николай Найденов Найденов;
Министър на труда и социалната политика – Наталия Димитрова Ефремова;
Министър на образованието и науката – Проф. Георги Александров Вълчев;
Министър на здравеопазването – Катя Георгиева Ивкова;
Министър на иновациите и дигиталната трансформация – Иван Руменов Василев
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Димитров Шишков;
Министър на енергетиката – Ива Венциславова Петрова
Министър на транспорта и съобщенията – Георги Генчев Пеев;
Министър на земеделието и храните – Пламен Николаев Абровски;
Министър на околната среда и водите – Росица Атанасова Карамфилова – Благова;
Министър на културата – Евтим Петров Милошев;
Министър на туризма – Илин Павлинов Димитров;
Министър на младежта и спорта – Енчо Ангелов Керязов.
"Не можем да си позволим в момент, в който страната е в криза и проблемите чукат на вратата и искат неотложни решения от днес, да хвърлим администрацията в дълбоки трансформации за половин година.
Не можем да си позволим да загубим милиарди европейски средства, затова предлагаме съкращаване на администрацията, където има сходна дейност и промените ще станат бързо и експедитивно."
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!