Новата година ще започне с правителство в оставка. Въпросът е: ще се стигне ли отново до политическа криза? Отговорът - да, идва най-лошото. Това стана ясно от анкета, проведена от БЛИЦ.
Кабинетът на Росен Желязков обяви решението си след протестите срещу управлението, които се проведоха в почти всички големи градове в страната.
"За нас волята на НС изразяват ролята на суверена. В настоящия момент, както и Конституцията повелява - гласът на суверена е глас на народа. Заявихме нееднократно, че чуваме исканията на гражданите. Техните искания са за оставка на правителството.
Позицията на гражданите трябва да бъде отстоена.
Този кабинет дойде като коалиция на партии, обединени около желанието за развитие на България.
Част от това предизвикателство и да сме водеща европейска държава е влизането в еврозоната. Обещахме макроикономическа стабилност и я постигнахме. Обещахме и постигнахме небивал ръст в приходите. Предложихме бюджет за 2026 г. Той беше бюджет на социалната защита.
Това не беше докрай обяснено и политическите ни опоненти не пожелаха да го разберат. Това е протест за ценности. От тук напред предстои голямо предизвикателство, което няма да позволи да се преведе страната безболезнено през този протест. Протестите и исканията трябва да излъчат своите профили за управлението.
Трябва да адресират гражданите към лидерите на протеста. Това не е просто ръкавица към Василев, Божанов, Атанасов или ,ако щете, Радев.
Преходът трябва да бъде гарантиран. Тази гаранция трябва да се каже преди гласуването на бюджета. Ето защо правителството подава оставка!", обяви премиерът Желязков на 11 декември.
Какво следва?
1. Преходно правителство или ново редовно правителство
След оставката парламентът или президентът могат да възложат мандат за съставяне на ново правителство.
Ако партиите не успеят да формират мнозинство, вероятно ще има служебен кабинет, назначен от президента. Това е стандартен ход в конституционната практика на България при политическа нестабилност.
2. Предсрочни избори
Оставката значително увеличава вероятността от предсрочни парламентарни избори в близките месеци. Политическата нестабилност и честите избори през последните години (няколко поредни избора от 2021 г. насам) подкрепят тази възможност.
Това даде повод на БЛИЦ да запита своите читатели: Какво ще се случи след оставката на кабинета "Желязков".
Повече от половината участвали в анкетата - 56,97%, са категорични: "Ще изпаднем в безвремие и избори до дупка".
25,1 на сто се надяват на по-добри резултати на предстоящите предсрочни избори.
16,53% пък изразяват загриженост какво ще се случи с цените, тъй като оставката идва в най-неподходящия момент - преди влизането в еврозоната.

Гласувайте на новата анкета на БЛИЦ ТУК. В нея ви питаме "Какво мислите за скандала с Мария Цънцарова?".