Шарл Мишел: РСМ може да започне преговори с ЕС, случи ли се това

Премиерът Димитър Ковачевски съобщи, че решението ще вземе парламентът

https://blitz.bg/politika/sharl-mishel-rsm-mozhe-da-zapochne-pregovori-s-es-sluchi-li-se-tova_news895895.html Blitz.bg

Република Северна Македония може да започне преговори с Европейския съюз, веднага след като одобри френското предложение. Това подчерта председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в Скопие.

Той изрази подкрепа за пълноправно членство на страната в Евросъюза.

Премиерът Димитър Ковачевски съобщи, че решението ще вземе парламентът.

Визитата на Шарл Мишел става на фона на протести срещу предложението за преговори, организирани от опозицията.

В същото време опозиционната ВМРО-ДПМНЕ организира три поредни дни протести срещу предложението за започване на преговори пред сградата на правителството в Скопие.

Снощи се стигна до сблъсъци, при които пострадаха четирима полицаи. Друга опозиционна сила - Нова социалдемократическа партия днес настоя кабинетът да прояви смелост, да одобри документа и да го внесе за разглеждане в парламента.

Евентуалният отказ на Скопие крие рискове. Нидерландският премиер Марк Рюте посочи, че в такъв случай Албания ще получи подкрепа да продължи по пътя към еврочленството сама. Рюте изказа и надежда, че това няма да се наложи.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай