Когато съществува дори минимална заплаха за сигурността на държавата ни е важно властта да постигне съгласие и да излезе с обща позиция и ясно послание към нацията. Това заяви в студиото на "Гореща точка" по TV7 министърът на външните работи Кристиан Вигенин по повод предстоящите санкции, които Европейският съюз се готви да наложи на Русия заради Украйна и присъединяването на Крим към Руската федерация.
Вигенин подчерта, че когато се говори за санкции, трябва да се има предвид, че става въпрос за санкции не към Русия, а към една власт, която провежда определена политика.
Ако ЕС наложи санкции на Русия заради кризата с Украйна, България ще поиска компенсации, каза още Вигенин. Компенсациите могат да бъдат два вида – финансови и такива, които са свързани с изключения или отлагане във времето – България да не участва в налагането на икономически санкции или ако участва, да има преходен период от няколко месеца или година например. Страната ни е изготвила анализ на възможните загуби и е запознала европейските си партньори с данните.
Въпреки това, целта е да се избегнат тежки икономически санкции за Русия, защото те ще засегнат най-тежко България, заяви външният министър. По думите му, за да се стигне дотам, първо трябва да се изчерпят всички възможни варианти на дипломацията. /БЛИЦ