Запрянов отговори на най-задавания въпрос за армията у нас
Политическото очакване е чрез стимула с повишението на заплатите, ние да повишим интереса към армията и да попълним вакантните си длъжности, като по този начин да стимулираме доброволната военна служба, обясни министърът
Засега не предвиждаме и не предлагаме на българския парламент да връща наборната военна служба.
Това заяви в отговор на въпрос служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в ефира на Българското национално радио.
Запрянов припомни, че с решение на парламента ще има промяна в заплащането на военнослужещите от 1 януари 2024 г.
"Политическото очакване е чрез стимула с повишението на заплатите, ние да повишим интереса към армията и да попълним вакантните си длъжности, като по този начин да стимулираме доброволната военна служба", обясни министърът.
Но ако това не стане и с тези мерки в близка перспектива, въпросът за връщането на наборната военна служба може да дойде на дневен ред и в България,
подчерта Запрянов.
Той обаче каза, че дори държавите, които я връщат, го правят в друга форма – на доброволен принцип или само за първоначална военна подготовка. Според министъра войната в Украйна показа, че професионалните въоръжени сили доминират.
"Русия не използва наборници във войната, Украйна също подготвя професионални въоръжени сили", посочи служебният министър Запрянов.
На критиките, че не купуваме най-доброто оръжие за парите, които харчим, министър Запрянов каза: "България купува най-доброто за средствата, които иска да похарчи. По отношение на самолетите F-16 Block 70, когато правихме този избор бяхме наясно, че купуваме "4++" самолет със средствата, които можем да заделим"
"В България има много специалисти по всичко, доверявам се на експертите, на генералите, които командват българските въоръжени сили и техните оценки", заяви Атанас Запрянов.
По отношение на дроновете министърът каза, че закупуването им е предвидено в програмата ни за превъоръжаване.
"Дроновете са управляеми оръжия, които са и уязвими. Войната в Украйна показа, че те понякога могат да бъдат превърнати в безполезно оръжие, ако разчитаме само на тях", обясни Запрянов. Тоест освен закупуването на системи за дронове за активно въздействие, ще закупуваме и система за борба с дронове да защитаваме нашите войски. Всички страни правят точно това, каза служебният министър.
На въпрос кога може да дойде моментът сигурността на България да бъде гарантирана изцяло от Българската армия, а не от НАТО министър Запрянов заяви, че това не е политическа стратегия на България.
"Членуването на една държава във военнополитически съюз е да гарантира своята военна сигурност в рамките на колективната отбрана, за да може отбранителното ѝ усилие да бъде по-евтино. Ако нашият стремеж е да изградим въоръжени сили за самостоятелна тотална отбрана на държавата си, тогава защо сме член на ЕС? Няма тогава армията ни да е 43 хиляди съгласно решението на Народното събрание, а щеше да е 200 хиляди и тогава бюджетът за отбрана ще скочи пет пъти", каза Атанас Запрянов.
По думите му освен сили за колективна отбрана, всички държави-членки имат и военни сили за национална отбрана, в което е и балансът като новото е, че НАТО вече промени отношението си и вече разчита и на силите за национална отбрана.
На въпрос дали самоходните гаубици за Украйна не са необходими на нашата армия министър Запрянов каза, че за нас те са с отпаднала необходимост, което не значи, че не са изправни.
Министър Запрянов поясни, че в нашите въоръжени сили цялото въоръжение и техника са налични, нашите дивизиони са попълнени за мирно време.
"Имаме военновременни формирования, които ако се наложи да мобилизираме, имаме и за тях налична артилерия. Имаме и артилерия свръхзапас извън тези количества", увери министърът на отбраната.