Заради цирка на тъмно в парламента: Губим 2 млрд. лева от Европа

Това предупреди служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на брифинг след заседанието на Министерския съвет

Има риск България да загуби най-малко 2 милиарда лева европейско финансиране. Причината - това, че в четвъртък вечерта Народното събрание не прие промените в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него, както и актуализираната пътната карта за климатична неутралност.

Това предупреди служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на брифинг след заседанието на Министерския съвет.

„В Народното събрание бяха внесени две решения, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и Глава Repower EU, за които бих искала да благодаря на народните представители, които са ги внесли. Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ.

Такова чудо България не помни! Тошко Йорданов с извънредно предложение

България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях. Само финансовата корекция за неприемането ѝ ще бъде в размер на 266 млн. евро, което е повече от 30% от заявеното второ плащане в размер на 653 млн. евро“, посочи Петкова.

Преговаря служебното правителство

„Проектът на второто решение дава мандат на служебното правителство да продължи преговорите с Европейската комисия както за промените в НПВУ, така и за да не бъдат загубени средства и по Глава Repower EU в размер на 479 млн. евро“, допълни тя.

По думите ѝ, за да може да се случи това до края на 2024 г. и страната ни да не загуби средства, промените трябва да бъдат изпратени най-късно до 15 – 20 октомври, тъй като техническото време за приемането им в ЕК е около два месеца. „В момента служебното правителство няма мандат да продължи преговорите с ЕК“, уточни Людмила Петкова.

В отговор на въпрос тя уточни, че в най-лошия случай страната ни би загубила няколко милиарда лева по ПВУ, които би следвало да се осигурят от националния бюджет. В предложенията за промени в НПВУ, както и по Repower EU, освен осигурените с решение на НС 1 млрд. лв. за рекултивация, са планирани и 273 млн. евро, с възможност да бъдат предоставени още 204 млн. евро за същата цел.

Вадим близо половин милиард от бюджета

„Ако промените не се приемат, това означава тези пари трябва да бъдат осигурени от националния бюджет“, обърна внимание министър Петкова.

Вицепремиерът предупреди, че ако не бъдат приети измененията в Плана, средствата за довършване на започналите вече инвестиции също ще трябва да бъдат от бюджета.

„Усвояемостта на ресурс на страната ни както по оперативните програми, така и по НПВУ, е около 5 – 6%. Не може да се придвижи искане за трето и четвърто плащане по ПВУ, защото второто не е завършено“, напомни тя.

Асен Василев не е на себе си след цирка по тъмна доба в НС: Варварщина и грозни сцени!

„Първото плащане по ПВУ е вид авансово плащане. Второто и следващите са обвързани с реформи и инвестиции. Ако не изпълним две или три от инвестициите по второто плащане, може да се наложи да върнем част от получените по първото средства, защото всяко неизпълнение на реформа се оценява.

Например, ако три неизпълнени реформи надвишат размера на искането ни за второ плащане от 653 млн. евро, тогава е възможно да трябва да върнем част от вече получения ресурс“, подчерта финансовият министър.