Жълт код е обявен за 15 области на Западна, Северна и Централна България на 5 юни, съобщават дежурните синоптици от Националния институт по метеорология и хидрология.
Предупредителният код е в сила за гръмотевични бури и проливни валежи в Монтанска, Врачанска, Софийска, Благоевградска, Пазарджишка, Пловдивска, Смолянска, Старозагорска, Ловешка, Габровска, Великотърновска, Русенска, Търговищка, Разградска и Силистренска области.
Температурите ще се понижат и максималните в по-голямата част от страната ще са между 22° и 27°, а в София ще паднат до 22°.
В източните райони през деня ще се задържи предимно слънчево, с южен вятър. Очакванията са там времето да се влоши късно тази вече или утре.
Максималните температури ще са до 30°. В североизточните райони превалявания и гръмотевици ще има в нощта срещу сряда. На някои места се очаква да паднат и градушки.
Освен, че е потенциално опасно, предупреждават от НИМХ. Прогнозираните метеорологични явления не са необичайни за сезона. На фона на силните превалявания и наводнения от изминалата седмица те
ще бъдат твърде неприятни.
Бъдете в течение на очакваните метеорологични условия и по възможност избягвайте рисковете, апелират учените.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.