Бус закачи мотор при маневра в Пловдив – водачът апелира за внимание към слепите зони

Инцидентът завърши с акт по устави минимални щети, но предизвика дискусия за безопасността на пътя

https://blitz.bg/regioni/bus-zakachi-motor-pri-manevra-v-plovdiv-vodachat-apelira-za-vnimanie-kam-slepite-zoni_news1159199.html Blitz.bg
© Gonzalo 8a / Pexels

Жител на Пловдив разказа за инцидент, при който неговият бус закачил мотор ​при маневра на заден ход.Случаят се случил в град Пловдив, като щетатабила около 5 см спуканпластмасов калник,а КАТ съставили акт по устав.Водачът на буса апелира към мотористите да избягват позиции в слепите зони на по-големи превозни средства, пише Глас нюз бг. 

С думите си Семир Хаджи предизвика оживена дискусия в социалните мрежи, след като той и моторист се разминаха с минимални материални щети, но с взаимни обвинения. Мъжът, който управлявал буса, разказа, че при маневра на заден ход неволно закачил мотор, спрял според него в т.нар. „мъртва зона“ зад автомобила.

След случилото се той отправи апел към мотористите да избягват подобни позиции, тъй като са невидими за водачите на по-големи превозни средства.

Публикацията му предизвика десетки коментари, като мнозина подкрепиха тезата, че движението в мъртвите точки на автомобилите крие сериозен риск. Други призоваха както мотористите, така и шофьорите да бъдат по-внимателни и толерантни на пътя, за да не се стига до по-тежки инциденти.

Ето и цялата история: 

"Паркирам на заден ход – бавно, както се прави с бус. Оглеждам огледалата, чисто е. В следващия момент чувам изпукване на пластмаса и заковавам спирачките на секундата. Слизам и какво да видя: моторист с пасажер зад него се е мушнал плътно в средата, точно под задната врата – в най-мъртвата възможна сляпа зона, където физически няма как да бъде видян в страничните огледала. Щетата? Около 5 см спукан пластмасов калник.

​Абсурдът:

Вместо нормален човешки разговор, бях посрещнат с крясъци пред целия квартал, заплахи с мутри и обвинения, че съм пиян или дрогиран (разбира се, пробите ми пред КАТ са абсолютно чисти).

Но черешката на тортата беше "научнофантастичното" обяснение на моториста: щетата била малка, защото той... давал назад с краката си, докато бусът тръгвал, за да избегне удара. Всеки, който е бутал мотор с пасажер отгоре (над 300 кг), знае колко "светкавично" се реагира така с крака на асфалта.

​КАТ дойдоха по моя молба ,след заплахи за саморазправа и обвинения че съм пиян или дрогиран, написаха Акт по устав (защото законът при заден ход е безпощаден към маневриращия), мотористът си взе ламарините и циркът приключи.

​Молбата ми към мотористите:

Момчета и момичета, градът ни е пренаселен, трафикът е брутален, а културата ни за споделяне на пътя е малка. Като моторджия ви моля – мислете за собствения си инстинкт за самосъхранение!

Когато спирате зад бус, камион или бусче:

НЕ СЕ КРИЙТЕ по средата зад задната врата. Там сте напълно НЕВИДИМИ. Заставайте винаги встрани, така че да виждате очите на шофьора в неговите странични огледала. Ако вие не виждате неговите огледала, и той не вижда ВАС.

​Днес се разминахме с 5 см пластмаса, защото имам рефлекс и спрях на милисекундата. Утре на мое място може да е някой разсеян шофьор, който няма да спре и тогава физиката и килограмите ще си кажат думата.

​Пазете се, мислете на пътя и не правете панаири за грешки, които сами предизвиквате в слепите зони. Лек и безавариен път на всички!"

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай