Водата от чешмите в град Харманли и селата Надежден и Остър камък отново може да се използва за пиене и готвене. Забраната официално е отменена, след като последните лабораторни резултати показват, че съдържанието на уран е в допустимите норми, предава bTV.
По данни на РЗИ – Хасково са взети проби от четири различни пункта.
Анализите сочат, че при максимално допустима стойност от 30 микрограма на литър, измерените количества уран варират между 17,4 и 19,3 микрограма на литър – стойности, които не представляват риск за здравето.

Ограничения
Ограничението за ползване на водата беше въведено на 5 декември, след като контролните органи отчетоха леко превишение на естествения уран над нормативните граници.
В този период жителите на засегнатите населени места бяха предупредени да не използват чешмяната вода за пиене и приготвяне на храна.
Спешни мерки
В отговор на ситуацията общината предприе спешни мерки – беше осигурена трапезна вода за социалните заведения, обществената кухня и детските градини, а в Харманли и двете села бяха разположени водоноски по предварително обявен график.
След нормализиране на показателите и потвърждение от здравните власти, ограниченията вече са отменени, а водоснабдяването за битови нужди се счита за напълно безопасно.