Легендарен завод от соца в Пловдив ще възкръсне за нов живот, пази завет за поколенията до 2042 г. СНИМКИ
От 2008 до 2023 г. дружеството е управлявано от баща и син Илия и Юлиян Паскови, които развиват успешен хотелиерски бизнес в Сандански
Бившата фабрика "Ален мак", една от емблемите на Пловдив в годините на соца, има пореден нов собственик, съобщи „Марица“.
Козметичният гигант, станал пример за неуспешна приватизация, вече е притежание на „Ален Мак Пловдив“ ЕООД, чийто управител и едноличен собственик е Надежда Неделчева. Дружеството е основано под тепетата през 2022 г. с капитал от 1000 лв. явно с цел готвената сделка.
Доказателство за нейната реализация пък е договорът за продажба на дялове, сключен с „Ален мак пропъртис“ АД, след преобразуване на „Гиза 2008“ ЕООД - фирмата на предпоследния купувач.
От 2008 до 2023 г. дружеството е управлявано от баща и син Илия и Юлиян Паскови, които развиват успешен хотелиерски бизнес в Сандански.
Любопитна подробност е, че двамата, чрез предното си дружество „Ален мак пропъртис“, продават дяловете си за 5000 лв. на „Коузи Пловдив“ АД, с управител и съсобственик Надежда Неделчева.
Неин съдружник и мажоритарен собственик е пловдивският строителен предприемач Диян Копарански. Илия Пасков потвърди, че е загубил интерес към имота в Пловдив, който закупи преди ковид кризата, и действително е продал дяловете си. Запази обаче в тайна стойността на сделката.
Бившият „Ален мак“ най-после може да възкръсне за нов живот. Явно, че идеята на Илия Пасков да го превърне в бизнес център няма да се реализира, но за сметка на това има шанс там да се открие медицински център.
Това коментираха работници, които в момента свалят старата дървена дограма от прозорците на трите корпуса - на централната сграда, както и на двата бивши производствени корпуса, а изгнилите черчевета и врати са оформили огромна купчина в задния двор.
В подкрепа на думите на работниците застанаха двама лекари, които екипът ни срещна по време на огледа на имота.
„Наистина има идея тук да се изгради здравно заведение, но нещата скоро няма да се случат.
Тепърва предстоят преговори, проектиране, одобряване на проекта и куп други съпътстващи документи, за да стартира реалното преобразуване на имота, а знаем, че в България нещата бавно се случват“, коментираха медиците, които пожелаха анонимност.
Единият от тях направи шеговито изказване, но с надеждата да не е пророческо:
“Елате да ви покажа, на входа на административната сграда на комбината, създаден през 1892 г. от тогавашния парфюмериен магнат Антон Папазов, има паметна плоча. Тя е поставена през 1982 г. по случай 90-годишния юбилей на „Ален мак“.
На тази плоча има завет към поколенията, да се отвори през 2042 г., т.е. на 150-годишнината. Нищо чудно чак тогава да се реже и лентата на замисления здравен център“.
Какви са бъдещите планове на собственичката Надежда Неделчева обаче, засега не е ясно. Същата не бе открита за коментар.