Поморие отбеляза тържествено Гергьовден с архиерейска света литургия в манастира Свети Георги Победоносец и празнична програма пред откритата сцена на Народно читалище „Светлина 1939“.
Жители и гости на морския град почетоха Свети Георги Победоносец – закрилник на Поморие и символ на победата на доброто над злото.
Централно място в празничните чествания заеха мощите на светеца, които се намират в града благодарение на сливенския митрополит Арсений.
„Гергьовден е и ние отново празнуваме. Благодаря на всички вас, че заедно посрещаме този прекрасен празник. На 6 май ние почитаме закрилника на нашия град – Свети Георги Победоносец, символ на победата на доброто над злото“, заяви кметът Иван Алексиев пред събралите се на площада жители и гости.
Той подчерта, че тазгодишният празник има още по-силно духовно значение за града заради присъствието на светите мощи.
„Пожелавам на всички много здраве, мир, любов и благополучие. Нека Свети Георги да закриля нашия град“, добави Алексиев.
След него към множеството се обърна митрополит Арсений, който отправи гергьовска благословия и подчерта, че животът на Свети Георги Победоносец е пример за християнски добродетели.
В словото си владиката благодари на общинското ръководство за подкрепата при ремонта на храма в Поморие.
„Вие показвате, че сте истински патриот и родолюбец. Достоен син на майка България“, каза митрополит Арсений по адрес на кмета Иван Алексиев.
Сред официалните гости на празника бяха още кметът на Руен Ахмед Мехмед, кметът на Сунгурларе инж. Димитър Гавазов, делегация от Енеджи в Турция, както и заместник-министърът на туризма Павлин Петров.