С плаващ кран свалиха тежките машини за „Балкански поток“ ВИДЕО

Верижните машини, поръчани от Германия, са натоварени в пристанището в Пасау

15 верижни машини, които ще полагат тръбите на Балкански поток, пристигнаха по река Дунав в Русе. Те са превозени от най-големия български речен кораб „Джъмбо 3“ по поръчка на италианска фирма.

От Русе машините ще бъдат транспортирани към Търговище, където вече са направени изкопните работи по газопреносната мрежа, пише rusemedia.com.



Верижните машини, поръчани от Германия, са натоварени в пристанището в Пасау. За да бъдат свалени на брега в Русе, се наложи да се ползва плаващият кран „Титан“, който вдига до 100 тона товари. Операцията е специфична, тъй като кранът е на вода.



„Капацитетът на нашите кранове е 32 тона, но машината е с изместен център и ще се получи натоварване на единия кран и няма да може да я вдигнем. Има опасност, тъй като обикновено, като мине някой кораб, някой път се получава разлюляване и разместване на товара“, казва Петко Петков, организатор в Пристанищен комплекс-Русе.



„На малка площ са разположени много тонове. Машините са между 45 и 65 тона едната. И предполагам, ще видите като излизат как тресат и кораба, и брега“, обяснява и управителят на фирмата корабособственик „Донау Стар“ Веселин Рубчев.



14 от машините ще се ползват за полагане на тръби, а най-голямата е предназначена за огъването им. Пристигат по Дунава, защото това е най-евтиният превоз.



„Машините са доста едрогабаритни, за да минат по суша и затова товародателите са избрали този начин на транспортиране, който е значително по-евтин от пътуването по суша.



Тук се спестяват товаро-разтоварни операции и машините слизат на собствен ход и се качват на собствен ход“, обяснява още Рубчев.



От Русе машините продължават на платформи към Търговище, където продължава изграждането на преносния газопровод, който да свърже Турция и Сърбия. Той ще премине през 11 области – Варна, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана, Видин.



До момента са положени над 240 км тръби, което е половината от предвидените над 470 км. Очаква се „Балкански поток“ да бъде завършен до края на годината.