Сателитни градчета спасяват Пловдив от трафика и мръсния въздух
Това всъщност е формулата "работиш там, където живееш" и не губиш излишно време и енергия в пътуване
Всеки делник по два пъти на ден индустриалните зони край Пловдив приличат на гигантска автогара. Над 45 000 души работят в заводите край областния град, а почти всяка компания има своя или е наела транспортна компания, която да превозва хората с автобус. Работници и служители губят един час на отиване и още един на връщане от работа, висейки в задръствания, пише "Марица".
От друга страна, в Пловдив бясно се строи, като една от причината е именно да се отговори на повишеното търсене на имоти от хора, дошли от други градове, за да търсят препитание тук. Това води до редица неудобства, транспортен хаос, инфраструктура, която не може да издържи на наплива, мръсен въздух, задръстен и бетониран град и в крайна сметка, снижава стандарта на живот на всички.
Къде са работниците
„Само в зона "Марица" има над 80 завода с хиляди наети. Всички работници живеят в Пловдив. В бъдеще трябва да се работи в посока изграждане на цялостна социална инфраструктура, като в близост до заводите се направят жилища, детски и учебни заведения, поликлиника. Аз ги наричам сателитни градчета", посочи Катя Стайкова, изп. директор на клъстер „Тракия икономическа зона“.
Това всъщност е формулата "работиш там, където живееш" и не губиш излишно време и енергия в пътуване.
Точно в зона "Марица" има наченки това да се случи най-бързо, и то по естествен път, защото там има добре уредена социална инфраструктура. Хората, установили се там, могат да ползват при нужда специални шатъл-бусове до областния град, да кажем, на 30 минути, за да не се качват пак на личните автомобили, доразви идеята Стайкова.
Нови инвеститори
В момента към Тракия икономическа зона има засилен интерес от азиатски инвеститори. Китайският завод за автомобилни част на „Зиес Юръп“ до края на годината ще бъде завършен, а догодина ще се направи и разширение. Първоначално в производството ще бъдат наети около 100 души.
„Прави впечатление, че бройката на бъдещите служители на първия етап от инвестицията не е голяма, защото това е високотехнологично предприятие, с висока степен на автоматизация“, обясни мениджърът в ТИЗ. На финалната права са и сериозни преговори с японски инвеститор, който работи в сферата на опаковъчната промишленост.
Индустриалните предприятия в ТИЗ отдавна опряха до работна ръка от трети страни. За настаняването на тези хора също трябва да се помисли добре. „В големия град наемодателите по някаква причина странят да отдадат жилище на чуждестранни работници“, разказа впечатленията си Катя Стайкова. Ето защо е добре да се помисли за изграждане на специални общежития за такава временна работна ръка.