Цената на Царя на Черно море превъртя играта
Освен хамсията, второто условие за “примамка” е и температурата на водата, която трябва да е 17- 18 градуса
На рибната борса в Бургас търговците вече пуснаха дребния паламуд по 15 лева - такава е цената му, когато се появят наесен едрите екземпляри. За сравнение, през 2018 година, октомври месец, когато имаше много паламуд, килограм се харчеше за 8 лева, пише „Труд“.
На практика това значи, че за 6 години, паламудът е поскъпнал двойно. Морето буквално завря от дребен паламуд - “циганка”. Заедно с “циганката”, на борсата цената на рибата държи високи стойности.
Най-народна продължава да е цената на черната мида - 4 лева за килограм. Вече има и прясна едра цаца, уловена именно от корабите - по 5 лева килото, толкова е и хамсията.
Оттам нататък следва истинска секира - пресните рапани са 22 лв. за килограм, скаридата- 20 лв., макар и дребна, черноморско прясно попче е 14 лева, 15 лева е сафридът, прясната ципура - 15 лева. Барбунът е 13 лева за килограм, смаридът - 12 лева, а раците удрят 40 лева.
Пътят на паламуда никой не може да го предвиди, дори и най - опитният рибар. Затова и сега, макар морето да ври от дребен паламуд, не може да се прогнозира ще има ли богат улов през есента. Така наречената “паламудена есен” започва още през септември и през целия октомври.
Първоначално паламудите са малки - по 250 грама, но бързо стигат почти до килограм. А когато това се случи, в добрите години, причината е, че има много “ем”- дребна прозрачна бяла рибка, наречена “ува” или “стъкленка”, с която паламудът се храни.
Любимата му храна обаче е хамсията. Затова когато я има в изобилие, рибарите се радват като деца - има надежда, че пасажите ще минат край нашия бряг. Освен хамсия, паламудът се храни и с дребния чернокоп.
Предсказания, врачуване, прогнози за това дали ще има слука и дали “паламудената есен” ще е пълна, са много и различни. Някои смятат че след две празни години, следва една пълна. Други, че паламудът идва по много на седем години. Трети, че се явява през шест.
През 2018 година паламудът буквално гъмжеше в морето, така че сега е шестата година. Като прибавим и фактът за “циганката”, която в момента е много, може да се чакат пълни мрежи с “царя на морето”.
Но пасажите може и да не дойдат. Освен хамсията, второто условие за “примамка” е и температурата на водата, която трябва да е 17- 18 градуса.
Уловът на паламуда е най-романтичният от всички други, въздишат рибарите. Мнозина го сравняват с любовна игра. Вълнуващо е, защото дебненето е голямо. При липса на лунна светлина, нощем, лодките на рибарите започват да пърпорят, докато стигнат навътре в морето.
Там започва преследването. Пасажите от риба фосфоресцират - светят в морската вода. Щом ги видят, рибарите светкавично обграждат с лодките си паламуда. Започват да викат, да дрънчат, за да го уплашат, така че той да се скупчи в средата. И тогава хвърлят мрежите.
Ако има луна, отиват навътре в морето, хвърлят мрежите и чакат паламуда. Лови се с мрежи “фустанели” и “воли”.