Въпреки бойкотите: Израел пристига в България за „Евровизия“

Изданието The Algemeiner: Тел Авив запазва участието си, въпреки оттеглянето на пет държави от конкурса

https://blitz.bg/shoubiznes/vapreki-boykotite-izrael-pristiga-v-balgariya-za-evroviziya_news1162293.html Blitz.bg
© Getty Images/Gulliver

Израел ще участва в песенния конкурс „Евровизия“ 2027, който ще се проведе в България. Новината съобщи изданието The Algemeiner, позовавайки се на израелската национална телевизия „Кан“. Решението идва на фона на невиждано международно напрежение и вълна от политически бойкоти в Европа.

Организацията Европейски съюз за радио и телевизия бе подложена на огромен натиск да изхвърли Израел от музикалния форум. Причината са военните действия в ивицата Газа, започнали след терористичното нападение на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г.

Антиизраелски активисти водеха агресивна кампания за бойкот на конкурса, а напрежението доведе до безпрецедентен разкол. Испания, Нидерландия, Ирландия, Словения и Исландия отказаха да участват и се оттеглиха окончателно от „Евровизия“ 2026 г. именно заради присъствието на Тел Авив.

Ясни са кандидатите за домакин на „Евровизия 2027“ в България

Израелските организатори подготвят стриктна схема за тазгодишната кампания. Представителят на страната ще бъде избран през есента чрез риалити шоуто „Следващата звезда“ по телевизия Keshet 12. Самият избор на песента обаче ще премине под невиждана анонимност, за да се избегнат всякакви спекулации.

„Процесът за избор на песента за „Евровизия“ 2027 ще бъде същият, използван миналата година за избора на сингъла Michelle“, съобщиха от израелската национална телевизия.

Записите за селекционната комисия ще се изпращат без оригиналните гласове на певците, за да остане тайна самоличността на авторите. Композиторите дори имат право да използват изкуствен интелект за генериране на вокалите в демоверсиите. На първия етап журито ще пресее около 40 песни, от които ще избере големия победител.

Въпреки скандалите, Израел остава един от най-силните конкуренти на сцената. Страната е печелила „Евровизия“ четири пъти – през 1978, 1979, 1998 и 2018 г., като е била домакин на конкурса три пъти.

Израелските изпълнители имат добри резултати напоследък. Ноам Бетан грабна второто място тази година. През 2025 г. Ювал Рафаел също се класира втора, а Еден Голан зае пето място по време на конкурса в Швеция през 2024 г.

Канада дебютира на Евровизия в България

БЛИЦ припомня, че Израел се класира на второ място на конкурса „Евровизия“ 2026 г., който беше спечелен от българската изпълнителка DARA. Песента на Ноам Бетан получи общо 343 точки, преди да бъдат обявени точките за България.

За дълго време, докато бяха обявявани резултатите на отделните държави, изглеждаше, че Израел има реален шанс да остане на първо място. Накрая стана ясно, че песента „Bangaranga“ печели цели 516 точки, излизайки на първо място с внушителна преднина пред Израел.

Още по темата
Коментирай