Арсенал обърна Тотнъм с 2:1 на "Емирейтс" в голямото лондонско дерби от 28-ия кръг на английската Висша лига и спря серията му от пет победи във всички турнири. Влезлият като резерва Ерик Ламела (33) даде аванс на гостите, но Мартин Йодегаард (44) и Александре Лаказет (64-дузпа) донесоха трите точки за "топчиите". Двата тима удариха и по една греда, а "шпорите" завършиха мача в намален състав, след като четвърт час преди края Ламеля бе изгонен с втори жълт и червен картон.

"Артилеристите" спряха негативна серия от пет дербита без успех над този съперник във всички турнири, като загубиха с 0:2 от тях през първия полусезон през декември, но бяха допуснали само две поражения от "шпорите" в предишните си 35 домакинства за първенство. След загубата Тотнъм остава без дубъл в шампионата срещу Арсенал от сезон 1992/93.

Мениджърът на домакините Микел Артета изненадващо реши да остави Пиер-Емерик Обамеянг на пейката за началото заради дисциплинарни проблеми, а Александре Лаказет бе на върха на атаката.

След 15 минути игра "артилеристите" бяха много близо до откриването на резултата. Емил Смит Роу имаше великолепна възможност, но топката се удари в гредата зад Лорис. Четири минути след това Жозе Моуриньо извърши принудителна смяна, след като звездата Хьон-Мин Сон получи травма, която не му позволи да продължи срещата, а на неговото място в игра се почви Ерик Ламела.

В 26-ата минута Смит Роу изведе Лаказет сам срещу вратаря, но френският нападател на домакините не намери целта.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Влезлият като резерва Ерик Ламела (33) вкара много красив гол и изведе гостите напред в резултата. „Артилеристите“ се опитаха да отговорят мигновено, но ударът на Седрик Соареш срещна десния страничен стълб. Все пак те изравниха минута преди края на първата част, когато се разписа Мартин Йодегаард (44), след като топката рикошира и в тялото на защитник.

След почивката „топчиите“ стигнаха до пълен обрат с гол на Александре Лаказет (64-дузпа), а наказателният удар бе отсъден за нарушение на Девинсон Санчес. Решението на Майкъл Оливър бе потвърдено и от ВАР, а наказателният удар бе превърнат от гол от потърпевшия Лаказет.

Четвърт час преди края на срещата гостите останаха с човек по-малко на терена, след като голмайсторът им Ерик Ламела получи втори жълт и червен картон за удар с ръка в лицето Тиърни в центъра на терена.

„Шпорите“ натиснаха дори в намален състав и в 83-ата минута Хари Кейн реализира с глава след центриране от фаул, но попадението бе отменено заради засада. Минута преди края Кейн бе много близо до изравнително попадение, но след пряк свободен удар топката срещна в левия страничен стълб, а след това Габриел изчисти с глава от голлинията.

С тази победа Арсенал събра 41 точки, но остава десети заради по-слабата си голова разлика от Астън Вила. Тотнъм прекъсна серия от пет победи във всички турнири и е седми с 45 точки.

АРСЕНАЛ - ТОТНЪМ 2:1
0:1 Ерик Ламела (33), 1:1 Мартин Йодегаард (44), 2:1 Александре Лаказет (64-дузпа)

Съставите
Арсенал: 1. Лено, 17. Соареш, 25. Давид Луис, 6. Габриел, 3. Тиърни, 18. Партей, 34. Джака, 7. Сака (46 - 19. Никола Пепе), 11. Йодегард, 32. Смит Роу (77 - 12. Вилиан), 9. Лаказет (88 - 25. Мохамед Елнени)
Мениджър: Микел Артета

Тотнъм: 1. Лорис, 2. Дохърти, 6. Санчес, 4. Алдервайрелд, 3. Регилон, 28. Ндомбеле (62 - 20. Деле Али), 5. Хойберг, 9. Бейл (57 - 17. Муса Сисоко), 27. Лукас Моура, 7. Хьон-Мин Сон (19 - 11. Ерик Ламела), 10. Кейн
Мениджър: Жозе Моуриньо