Саутхемптън беше служебно изхвърлен от финалния плейоф в Чемпиъншип за влизане във Висшата лига заради доказан шпионаж, а мястото му на „Уембли“ тази събота се заема от Мидълзбро, който ще играе в известния като най-скъп футболен мач в света. За такъв се определя финалният плейоф за влизане в английския елит. Той носи това прозвище, тъй като залогът за победителя е гарантиран финансов бонус от около 200–220 милиона британски паунда от телевизионни права и бъдещи приходи, което го прави по-доходоносен дори от финала в Шампионската лига.

„Светците“, които елиминираха този съперник с общ резултат 2:1, официално признаха пред Футболната лига, че са извършили серия от нарушения, свързани с неразрешено видеозаснемане на тактическите занимания на свои конкуренти.

Разплитането на грандиозния шпионски скандал започна, след като от лагера на Мидълзбро хванаха стажант-анализатор на Саутхемптън да филмира тайните им тренировки, скрит зад дърво. Ръководството на „Боро“ веднага настоя за най-тежкото наказание и независимата дисциплинарна комисия удовлетвори искането им.

В допълнение към дисквалификацията, Саутхемптън ще започне следващата кампания в Чемпиъншип с пасив от минус 4 точки. Любопитното е, че момчетата на мениджъра Ким Хелберг не спряха да тренират въпреки поражението си на „Сейнт Мерис“ миналата седмица, очаквайки справедливо решение, и сега са напълно готови за финалния сблъсък срещу Хъл Сити.