Манчестър Сити срази Уест Хям с 3:1 на „Етихад“ в мач от последния 38-и кръг на английската Висша лига и стана първият отбор, който печели шампионската титла в четири поредни сезона.

Играчите на Хосеп Гуардиола поведоха още във 2-ата минута, когато Фил Фодън вкара красив гол с удар от далечна дистанция. След това гражданите продължиха да доминират и в 18-ата минута Фил Фодън удвои аванса им.

Последва успокоение в редиците на домакините, които обаче бяха неприятно изненадани в 42-ата минута, когато Мохамед Кудус реализира гол-шедьовър в ножичен удар за 2:1.

След почивката в 59-ата минута Родри върна аванса от две попадения на домакините и има даде нужното успокоение до края на мача. Гостите стигнаха до втори гол в 88-ата минута, който обаче не беше зачетен заради засада. В крайна сметка „гражданите“ спечелиха трите точки и ликуваха с титлата. Уест Хям остана на деветата позиция с 52 точки.

В същото време преследвачът Арсенал се измъчи сериозно у дома с Евертън за победа с 2:1, която обаче не бе достатъчна за спечелването на трофея.

Гостите поведоха в 40-ата минута с гол на Идриса Гей, но само четири минути по-късно Такехиро Томиасу изравни за 1:1.

След почивката „артилеристите“ натиснаха в търсене на пълния обрат, а той дойде чак в 89-ата минута, когато Кай Хавертц бе точен за 2:1. ВАР прегледа попадението за възможна игра с ръка на Габриел Жезус в началото на атаката, но в крайна сметка голът бе зачетен.

Така Арсенал завърши с 89 точки на второто място, а Манчестър Сити събра 91 и спечели шампионския трофей за четвърти пореден път, което не се бе случвало на друг английски тим в историята. Евертън приключи сезона 15-и с 40 пункта.

РЕЗУЛТАТИТЕ И ГОЛМАЙСТОРИТЕ ОТ ВСИЧКИ СРЕЩИ В ПОСЛЕДНИЯ 38-И КРЪГ:

Арсенал - Евертън 2:1
0:1 Идриса Гей (40), 1:1 Такехиро Томиасу (44), 2:1 Кай Хавертц (89)

Манчестър Сити - Уест Хям 3:1
1:0 Фил Фодън (2), 2:0 Фил Фодън (18), 2:1 Мохамед Кудус (42), 3:1 Родри (59)

Ливърпул - Уулвърхемптън 2:0
1:0 Алексис Маккалистър (35), 2:0 Джарел Куанса (41)

Брайтън - Манчестър Юнайтед 0:2
0:1 Диого Далот (73), 0:2 Расмус Хьойлунд (88)

Брентфорд - Нюкасъл 2:4
0:1 Харви Барнс (22), 0:2 Джейкъб Мърфи (37), 0:3 Александър Исак (38), 1:2 Витали Янелт (48), 2:3 Йоан Уиса (70), 2:4 Бруно Гимараеш (78)

Бърнли - Нотингам 1:2
0:1 Крис Ууд (2), 0:2 Крис Ууд (14), Джош Кълъм (73)

Кристал Палас - Астън Вила 5:0
1:0 Жан-Филип Матета (9), 2:0 Жан-Филип Матета (39), 3:0 Еберечи Езе (54), 4:0 Жан-Филип Матета (63), 5:0 Еберечи Езе (70)

Лутън -  Фулъм 2:4
0:1 Адама Траоре (44), 1:1 Карлтън Морис (45+1-дузпа), 1:2 Раул Хименес (45+3), 1:3 Раул Хименес (50), 2:3 Алфи Даути (56), 2:4 Хари Уилсън (69)

Челси - Борнемут 2:1
1:0 Мойсес Кайседо (17), 2:0 Рахийм Стърлинг (48), 2:1 Енес Юнал (49)

Шефилд Юнайтед - Тотнъм 0:3
0:1 Деян Кулушевски (14), 0:2 Педро Поро (60), 0:3 Деян Кулушевски (65)