Тотнъм срази у дома Манчестър Сити с 2:0 в един от най-интересните сблъсъци от деветия кръг на английската Висша лига и излезе на върха във временното класиране за първи път от 2014 година насам, имайки 2 точки аванс пред Челси. Хьон-Мин Сон (5) и резервата Джовани Ло Селсо (65) вкараха головете за успеха на водените от Жозе Моуриньо „шпори“ срещу „гражданите“ на Хосеп Гуардиола.

Стивън Бергвайн започна титуляр за домакините за сметка на Гарет Бейл, който бе оставен резерва, а Серж Орие замени заразения с коронавирус Мат Дохърти. Рияд Марез и Бернардо Силва пък стартираха от самото начало за гостите вместо Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг, които бяха титуляри в миналия кръг, а сред резервите остана и голмайсторът Серхио Агуеро.

Мачът започна по-добре за лондончани и още с първата си сериозна атака в 5-ата минута те поведоха. Ндомбеле изведе с хитро подаване Хьон-Мин Сон зад защитата на гостите и кореецът се разписа с удар по земя, провирайки топката между краката на излезлия да го посрещне бразилски страж Едерсон.

Гостите се опитаха да отвърнат в 9-ата минута, когато Алдервейрелд се намеси добре и блокира удар на Жезус. След това топката стигна до Де Бройне, след чийто шут топката срещна тялото на падналия в този момент Жезус.

В 13-ата минута Хари Кейн прати топката във вратата на Едерсон за втори път, но попадението не бе признато заради засада. Малко след това Родри можеше да изравни, но прати топката с глава право в ръцете на Лори.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Сити продължи да търси изравняванетои в 27-ата минута Лапорт вкара гол, който обаче не бе зачетен след намесата на ВАР, тъй като преди това Габриел Жезус игра с ръка, преди да асистира за попадението. До почивката Тотнъм не допускаше големи опасности пред вратата на Лорис.

След почивката в 52-ата минута Де Бройне стреля от 25 метра по земя, но топката премина встрани. Десетина минути след това той и съотборниците му имаха съвсем леки претенции за дузпа, след като топката се плъзна по ръката на Сисоко, но не последва сигнал.

В 65-ата минута заменилият Ндомбеле секунди по-рано Джовани Ло Селсо удвои аванса на домакините след извеждащ пас на Хари Кейн. До края на мача „гражданите“ продължиха да имат превес по отношение владението на топката, но така и не успяха да стигнат до попадение. В последната 90-ата минута Лапорт бе много близо до гола, но Лорис се намеси блестящо и изби в корнер.

След победата си Тотнъм събра 20 точки и излезе на върха във временното класиране на английския елит за първи път от 2014 година. Манчестър Сити е на 11-а позиция с 12 точки.